17 Февруари, 2020
0.0203

Кирацовски: Дедото ме послуша, нема повеќе да работи таму

Објавено во: Македонија 20 Февруари, 2019


Пратеникот Александар Кирацовски објави дека таткото на неговата сопруга Борис Поповски нема повеќе во Фабрика за опрема и делови во Битола која кај рудникот во Суводол е формирана како подружница на АД ЕЛЕМ.

Објавата на секретарот на СДСМ доаѓа по повикот од премиерот Зоран Заев да се преиспитаат сите новововработени роднини, сватови, сопрузи и блиски на функционери во државни институции.

„Побарав таткото на мојата сопруга, Борис Поповски, да го повлече својот ангажман како алатничар и тој прифати. Иако можеби немам право на тоа, затоа што немам ниту поврзаност со неговите ангажмани во животот. Од морални причини, таткото на мојата сопруга, кој беше ангажиран времено, на одреден период, преку Агенција за времени вработувања, го откажа својот ангажман во Фабриката за опрема и делови во Битола“, напиша Кирацовски.

До сега оставки поднесоа и блиски на уште двајца пратеници - мајката на Костадин Костадинов и синот на Горан Мисовски.

АД ЕЛЕМ е јавното претпријатие кое засега предничи по нови вработувања на блиски на пратеници и министри.

Можеби ќе ве интересира

Николоски: Да бидат објавени тонски записи за „Рекет“ во судот

Николоски: Да бидат објавени тонски записи за „Рекет“ во судот

ФОКУС НА ДЕНОТ: Tajни агенти го снимале Боки 13, Заев маршираше за правда

ФОКУС НА ДЕНОТ: Tajни агенти го снимале Боки 13, Заев маршираше за правда

Заев: Нашиот народ е желен за брза правда

Заев: Нашиот народ е желен за брза правда

Неколку лица се заканувале на вработените на скопска клиника

Неколку лица се заканувале на вработените на скопска клиника

ЕДЕН МЕСЕЦ КАКО ЈА НЕМА - мистеријата продолжува, по Марија уште се трага

ЕДЕН МЕСЕЦ КАКО ЈА НЕМА - мистеријата продолжува, по Марија уште се трага

120.000 евра народни пари за џез и за музика од светот: Министерството за култура ја објави годишната програма

120.000 евра народни пари за џез и за музика од светот: Министерството за култура ја објави годишната програма

Анкета на Рејтинг - 32 на 27: Заев би бил подобар премиер од Мицкоски

Анкета на Рејтинг - 32 на 27: Заев би бил подобар премиер од Мицкоски

ГО СЛЕДЕЛЕ ТАЈНИ АГЕНТИ И ГО СНИМИЛЕ КАКО ОДИ КАЈ ЈАНЕВА - каде се движел Боки 13

ГО СЛЕДЕЛЕ ТАЈНИ АГЕНТИ И ГО СНИМИЛЕ КАКО ОДИ КАЈ ЈАНЕВА - каде се движел Боки 13

Мицкоски: Ги прифаќам и двата ТВ-дуели со Заев

Мицкоски: Ги прифаќам и двата ТВ-дуели со Заев