14 Август, 2020
0.0504

ЌЕ БИДЕ ЛИ ДОБАР КОНТРОЛОР НА ТРОШЕЊЕТО НАРОДНИ ПАРИ: Ацевски седнува на челното столче во ДЗР

Објавено во: Македонија 07 Декември, 2019

По речиси две години обезглавеност на клучната институција што го контролира трошењето на народните пари партиите најдоа компромис и одлучија тоа да биде Максим Ацевски.

Ацевски доаѓа од местото помошник на главниот државен ревизор, а одреден период бил и основач и овластено лице на Здружението на финансиските работници на локалната самоуправа и јавните претпријатија од Велес. 

Пред Ацевски сега е голем предизвик. Тој застанува на чело на институцијата чувар на јавните пари.

Повеќето од кандидатите кои беа пријавени, се кадар од внатре од заводот, а на 4 октомври, заврши и мандатот и на заменикот во ДЗР, Насер Адеми.

Ако не се назначеше главен ревизор, институцијата ќе останеше комплетно блокирана, немаше да може да објавува извештаи, па дури и вработените немаше да можат да земаат плата.

Државниот завод за ревизија е Врховна ревизорска институција која е формирана да обезбеди независна контрола на наменското и законското трошење на средствата на даночните обврзници како и да му обезбеди поддршка на Собранието на РСМ во исполнувањето на неговите надлежности, преку идентификација и презентација на неправилности, случаи на незаконско работење и можни случаи на корупција и злоупотреба на функција.

Можеби ќе ве интересира

КОВИД СОСТОЈБА: Нови 160 заразени, 3 починати и 368 оздравени пациенти

КОВИД СОСТОЈБА: Нови 160 заразени, 3 починати и 368 оздравени пациенти

Еве кој ќе може да влезе во Грција без тест

Еве кој ќе може да влезе во Грција без тест

Пензионерите и корисниците на социјална помош - да не бараат одјава, туку да одат во банката преку која сакаат да им стигаат парите

Пензионерите и корисниците на социјална помош - да не бараат одјава, туку да одат во банката преку која сакаат да им стигаат парите

Кога Џафери ќе ја закаже конститутивната седница?

Кога Џафери ќе ја закаже конститутивната седница?

ЌЕ НАСТРАДААТ ЛИ САМО ДИРЕКТОРИТЕ НА ФИРМИТЕ-НЕПЛАЌАЧИ - до Обвинителството стигна барањето за кривичен прогон

ЌЕ НАСТРАДААТ ЛИ САМО ДИРЕКТОРИТЕ НА ФИРМИТЕ-НЕПЛАЌАЧИ - до Обвинителството стигна барањето за кривичен прогон

Д-р. Беќаровски: Летово нема настава, а уриваме рекорди во број на новозаразени

Д-р. Беќаровски: Летово нема настава, а уриваме рекорди во број на новозаразени

Македонец се вратил на работа во Белгија без да оди во карантин

Македонец се вратил на работа во Белгија без да оди во карантин

Од утре од Македонија во Србија со ПЦР-тест

Од утре од Македонија во Србија со ПЦР-тест

Павле Богоевски: „Левица“ има депозит поголем од 30.000 евра во Еуростандард банка

Павле Богоевски: „Левица“ има депозит поголем од 30.000 евра во Еуростандард банка