04 Август, 2020
0.0417

ЌЕ БИДЕ СЕ ПОЛОШО АКО НЕ СЕ СЛЕДАТ ОСНОВНИТЕ МЕРКИ - Тедрос со нова порака

Објавено во: Свет 14 Јули, 2020

Пандемијата на коронавирусот може да се влоши ако сите нации не се придржуваат до основните здравствени мерки на претпазливост, предупреди вчера Светската здравствена организација.

„Дозволете да бидам отворен, премногу земји тргнаа во погрешна насока, вирусот останува јавен непријател број еден“, изјави генералниот директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрејесус на виртуелниот брифинг во седиштето на СЗО во Женева, пренесе Ројтерс.

„Ако не се следат основните мерки, единствениот начин на кој ќе се одвива пандемијата е дека ќе биде сѐ полошо и полошо. Но, не мора да биде така“, кажа Тедрос.

„Нема да има враќање на старата нормала во догледна иднина... Има многу нешта за кои треба да бидеме загрижени“, истакна тој. „Има мапа на патот до ситуација во која можеме да го контролираме вирусот и да продолжиме со своите животи“.

„Меѓутоа, ќе биде потребно да се фокусира на намалување на пренесувањето, зајакнување на заедницата и силно државно лидерство, додаде тој.

„Тоа може да се направи, тоа мора да се направи. Веќе го кажав тоа и ќе продолжам да го кажувам. Без оглед на тоа каде земјата се наоѓа на кривата на епидемијата, никогаш не е доцна да се преземат решителни акции“, заклучи шефот на СЗО.

Можеби ќе ве интересира

ШВАЈЦАРСКО ИСТРАЖУВАЊЕ: Визирите се несоодветна заштита од вирусот

ШВАЈЦАРСКО ИСТРАЖУВАЊЕ: Визирите се несоодветна заштита од вирусот

Во оваа земја на секои седум минути има по една жртва на коронавирусот

Во оваа земја на секои седум минути има по една жртва на коронавирусот

ПЕСИМИСТИЧНА ПРОГНОЗА: Можеби никогаш нема да има решение за коронавирусот

ПЕСИМИСТИЧНА ПРОГНОЗА: Можеби никогаш нема да има решение за коронавирусот

Мистериозни пратки од Кина стигнале во две земји

Мистериозни пратки од Кина стигнале во две земји

Во зима ќе има вакцина за коронавирус која ќе може да се користи?

Во зима ќе има вакцина за коронавирус која ќе може да се користи?

Koронавирусот се врати во Ломбардија

Koронавирусот се врати во Ломбардија

Тепачка изби во авион откако патници одбиле да носат маска

Тепачка изби во авион откако патници одбиле да носат маска

(ВИДЕО) AМАЗОНИЈА ГОРИ: Беснеат повеќе од 1.000 пожари

(ВИДЕО) AМАЗОНИЈА ГОРИ: Беснеат повеќе од 1.000 пожари

КОРОНА ВО АФРИКА: Во Сомалија ги горат телата на починатите

КОРОНА ВО АФРИКА: Во Сомалија ги горат телата на починатите