30 Ноември, 2023
0.0391

ЌЕ ГО СТИСНЕ ЛИ ПУТИН ЦРВЕНОТО КОПЧЕ - светот има 5.977 причини да паничи

Објавено во: Свет 23 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Рускиот претседател Владимир Путин најави „делумна мобилизација“ на силите што ќе бидат испратени во Украина и предупреди дека ќе ги искористи „сите средства што ги има“ за одбрана на руската територија, вклучително и нуклеарно оружје. Оваа закана го вознемири целиот свет, а прашањето на сите прашања е - колку опасно оружје користи Русија?

Според податоците на Соединетите Американски Држави, Русија има 5.977 нуклеарни боеви глави - уреди што предизвикуваат нуклеарна експлозија - вклучително и околу 1.500 нефункционални кои треба да се демонтираат.

Од преостанатите околу 4.500, повеќето се сметаат за стратешко нуклеарно оружје - балистички проектили или ракети, кои можат да бидат истрелани на долги растојанија. Овие оружја инаку се сметаат за исклучително опасни во случај на нуклеарна војна.

Останатите се помалку деструктивно нуклеарно оружје за употреба со краток дострел и може да се користат на боиштата или на море.

Но, тоа не значи дека Русија има илјадници нуклеарни оружја со долг дострел подготвени за употреба.

Експертите проценуваат дека околу 1.500 руски боеви глави во моментов се „распоредени“, што значи дека се наоѓаат во бази за ракетни и бомбардери или на подморници на море.

Како ова се споредува со другите земји?

Исто така, Русија не е единствената, девет други земји имаат нуклеарно оружје: Кина, Франција, Индија, Израел, Северна Кореја, Пакистан, Русија, САД и Велика Британија.

Кина, Франција, Русија, САД и Велика Британија се во групата што го потпишаа Договорот за неширење на нуклеарно оружје (НПТ), кој се состои од вкупно 191 земја.

Според договорот, тие мора да ги намалат резервите на нуклеарни боеви глави и, теоретски, се посветени на нивно целосно елиминирање.

Тоа е она што се случи во 1970-тите и 80-тите години.

Сепак, Индија, Израел и Пакистан никогаш не се приклучија на НПТ, а Северна Кореја ја напушти групата во 2003 година.

Израел е единствената земја од деветте земји која никогаш официјално не признала дека има нуклеарна програма - но нашироко е познато дека има нуклеарни боеви глави.

За разлика од нив, Украина нема нуклеарно оружје и, и покрај обвинувањата на Путин, нема докази дека се обидела да го набави.

Колку е деструктивно нуклеарното оружје?

Нуклеарното оружје е дизајнирано да предизвика максимално уништување.

Степенот на уништување зависи од голем број фактори, вклучувајќи: големината на боевата глава и колку високо може да детонира.

Но, и најмалата боева глава може да предизвика огромни загуби и трајни последици.

Разликата на потенцијалната катастрофа најдобро се илустрира со разликата помеѓу бомбата од Втората светска војна која уби околу 146.000 луѓе во Хирошима, Јапонија, беше 15 килотони. Денешните нуклеарни боеви глави се повеќе од 1.000 килотони.

Затоа, сигурно е дека никој не би останал жив во зоната на непосреден удар на нуклеарна експлозија.

4 случаи во кои Русија би употребила нуклеарно оружје

Сепак, нуклеарното оружје не се користи во вооружени конфликти од 1945 година.

Руската политика, исто така, го признава нуклеарното оружје само како одвраќање и наведува четири случаи на нивна употреба.

Првата е лансирање на балистички ракети на територијата на Руската Федерација или нејзините сојузници. Потоа, напад на критични владини или воени локации на Руската Федерација што ја загрозува нејзината нуклеарна способност, агресија врз Руската Федерација користејќи конвенционално оружје кога е загрозено самото постоење на државата.

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

СЕ ОГЛАСИ ПЕСКОВ ЗА БУГАРСКИОТ ПОТЕГ: „Тоа е апсурден и глупав став“

СЕ ОГЛАСИ ПЕСКОВ ЗА БУГАРСКИОТ ПОТЕГ: „Тоа е апсурден и глупав став“

Русија пред портите на „царството“ на најбогатиот Украинец

Русија пред портите на „царството“ на најбогатиот Украинец

КОЈ БЕШЕ ХЕРИ КИСИНЏЕР ЕДЕН ОД НАЈМОЌНИТЕ ДИПЛОМАТИ: Почина вчера на 100 годишна возраст

КОЈ БЕШЕ ХЕРИ КИСИНЏЕР ЕДЕН ОД НАЈМОЌНИТЕ ДИПЛОМАТИ: Почина вчера на 100 годишна возраст

БЛИНКЕН И ЛАВРОВ СЕ РАЗМИНАА: Американскиот државен секретар синоќа замина за Израел

БЛИНКЕН И ЛАВРОВ СЕ РАЗМИНАА: Американскиот државен секретар синоќа замина за Израел

НАПАД НА АВТОБУСКА СТАНИЦА ВО ЕРУСАЛИМ: Три лица убиени, ранети шест

НАПАД НА АВТОБУСКА СТАНИЦА ВО ЕРУСАЛИМ: Три лица убиени, ранети шест

БУГАРИЈА СЕПАК НЕ ГО ПУШТИ АВИОНОТ НА ЛАВРОВ: Причината е Захарова

БУГАРИЈА СЕПАК НЕ ГО ПУШТИ АВИОНОТ НА ЛАВРОВ: Причината е Захарова

ДУРИ ПОЛОВИНА ОД ГЕРМАНСКИТЕ КОМПАНИИ КУБУРАТ ЗА РАБОТНИЦИ: Состојбата станува критична, фалат работници за 1,8 милиони работни места

ДУРИ ПОЛОВИНА ОД ГЕРМАНСКИТЕ КОМПАНИИ КУБУРАТ ЗА РАБОТНИЦИ: Состојбата станува критична, фалат работници за 1,8 милиони работни места

„ХАМАС НИКОГАШ ПОВЕЌЕ НЕМА ДА БИДЕ ЗАКАНА ЗА ИЗРАЕЛ“: Нетанјаху подготвен да ги уништи

„ХАМАС НИКОГАШ ПОВЕЌЕ НЕМА ДА БИДЕ ЗАКАНА ЗА ИЗРАЕЛ“: Нетанјаху подготвен да ги уништи

ФОН ДЕР ЛАЈЕН ВЕЛИ ДЕКА БРИТАНИЈА САКА ДА СЕ ВРАТИ ВО ЕУ: Направивме грешка, мора да ја поправите

ФОН ДЕР ЛАЈЕН ВЕЛИ ДЕКА БРИТАНИЈА САКА ДА СЕ ВРАТИ ВО ЕУ: Направивме грешка, мора да ја поправите