22 Јуни, 2018
0.4614
    ALK 8331.04    0.37%     BESK 9899    1.01%     COMA 306    0%     GRNT 848.09    2.11%     KMB 5322.64    1.79%     MPT 43620.21    5.11%     MTUR 4790.91    1.94%     OHB 6376.92    -0.37%     OKTA 4747    9.98%     POPK 15    7.14%     RMDEN16 95.5    0%     RMDEN17 95.6    0.21%     RZLV 82.6    1.98%     RZUS 149.5    6.03%     STB 981.83    1.27%     STBP 896.62    0.28%     STIL 153.87    3.97%     TETE 2299.91    0.45%     TNB 13946.7    1.16%     TPLF 1113    -9.95%     TTK 1030.25    2.55%     UNI 2618.83    8.01%     ZILU 262.98    2.73%

ЌЕ ИМА ЛИ КРАЈ НА ЗЛОУПОТРЕБИТЕ: Познато до кога треба да се донесе новиот закон за јавни набавки

Објавено во: Финансии 09 Јуни, 2018

Поголема транспарентност на постапките, поедноставни процедури и услови за реална конкуренција. Ова се само дел од предвидените промени кои се најавуваат со новиот закон за јавни набавки кој треба да биде донесен најдоцна до октомври .

Според најавите на Министерството за финансии законот ќе стапи на сила од наредната година.

Новиот закон за јавни набавки се очекува да ја врати Македонија на патот кон ЕУ а целта е да се добие современ закон што ќе ги имплементира досегашните позитивни искуства, но и ќе ги искорени негативните ефекти кои се видливи.

Министерот за финансии Драган Тевдовски на јавната дебата со институциите за Нацрт текстот за законот за јавни набавки кажа дека се предвидени нови постапки, нови алатки во делот на електронските јавни набавки, нови вредносни прагови за примена на Законот, но и зајакната контрола.

Преку јавните набавки годишно се троши една третина од буџетот и затоа вклучените страни сметаа дека сериозно треба да се вложи напор во барањето механизми за спречување на корупцијата и злоупотребите на парите.

Како дел од реформите претходно беше укинат Советот за јавни набавки бидејќи во пракса се покажало дека тоа што овој институт не ги дал очекуваните придобивки за олеснување на постапката за јавните набавки, туку бил кочничар преку кој се одолговлекувале постапките. 

Можеби ќе ве интересира

Прекуграничните трансакции ќе се порамнуваат преку ново иновативно решение

Прекуграничните трансакции ќе се порамнуваат преку ново иновативно решение

Колку милиони ќе треба граѓаните за 30 години да платат за обврзницата?

Колку милиони ќе треба граѓаните за 30 години да платат за обврзницата?

ММФ одобри гигантски кредит од 50 милијарди долари за јужноамериканска земја

ММФ одобри гигантски кредит од 50 милијарди долари за јужноамериканска земја

Какви се цените на храната во Хрватска, Германија и Ирска?

Какви се цените на храната во Хрватска, Германија и Ирска?

ПОСКАПИ ПОНУДИ ОД СОСЕДИТЕ: Како туристички агенции прават пари од аранжманите за летување?

ПОСКАПИ ПОНУДИ ОД СОСЕДИТЕ: Како туристички агенции прават пари од аранжманите за летување?

Тевдовски задоволен од полнењето на буџетот

Тевдовски задоволен од полнењето на буџетот

Големо намалување на примателите на социјалната помош

Големо намалување на примателите на социјалната помош

Колку пари ќе издвои Општина Аеродром за секое прваче од буџетот?

Колку пари ќе издвои Општина Аеродром за секое прваче од буџетот?

Сите гледаме Светско првенство, а тоа ќе не чини 11,9 милијарди долари

Сите гледаме Светско првенство, а тоа ќе не чини 11,9 милијарди долари