13 Декември, 2019
0.0290

Ќе има ли лидерска кај Пендаровски?

Објавено во: Македонија 19 Јули, 2019

Премиерот, Зоран Заев денес на прес-конференција изјави дека ако и другите лидери се согласат, местото на лидерската средба може да биде и во претседателската вила на Водно, кај шефот на државата, Стево Пендаровски. 

„На било кое место за мене е прифатлива лидерска средба. Можеби и таму ни е местото, секое прашање кое е од стратешки интерес за државата, мора да се реши. Може да сме различни, но треба да ги исполнуваме интересите на граѓаните. Ако на поканата на претседателот Пендаросвки се одзват и другите лидери, ќе прифатам и јас", одговори Заев.

Лидерската средба, која премиерот Заев ја закажа за денеска е откажана. 

Владата на Република Северна Македонија преку соопштение информираше дека не се создадени услови за постигнување консензус за организирање на лидерската средба.

Можеби ќе ве интересира

Обид за киднапирање на ќерка на пратеник од СДСМ

Обид за киднапирање на ќерка на пратеник од СДСМ

„Талир“ за незаконското перење пари во ВМРО ДПМНЕ со ново рочиште

„Талир“ за незаконското перење пари во ВМРО ДПМНЕ со ново рочиште

ПУКА ЛИ ЉУБОВТА - реални владини кавги или само билдање на позициите за пред избори

ПУКА ЛИ ЉУБОВТА - реални владини кавги или само билдање на позициите за пред избори

БОРБА СО „БЕЛАТА ЧУМА“: Македонци од рурални средини се венчаваат со невести од Албанија

БОРБА СО „БЕЛАТА ЧУМА“: Македонци од рурални средини се венчаваат со невести од Албанија

„Блаже Конески“ и „Ремзи Несими“ нови државни награди за македонскиот и албанскиот јазик

„Блаже Конески“ и „Ремзи Несими“ нови државни награди за македонскиот и албанскиот јазик

ФОКУС НА ДЕНОТ: Заев и Димитров со став за провокацијата од БАН, кои се новите амбасадори?

ФОКУС НА ДЕНОТ: Заев и Димитров со став за провокацијата од БАН, кои се новите амбасадори?

НЕ ИЗЛЕГУВАЈТЕ БЕЗ ПОТРЕБА: Во три градови екстремно загадено

НЕ ИЗЛЕГУВАЈТЕ БЕЗ ПОТРЕБА: Во три градови екстремно загадено

Обвинителството истражува дали девојче во Гостивар се самоубило поради врски со секта

Обвинителството истражува дали девојче во Гостивар се самоубило поради врски со секта

ДИМИТРОВ ЗА ИЗЈАВИТЕ ОД БАН: Македонскиот јазик е признат од меѓународната заедница на лингвисти

ДИМИТРОВ ЗА ИЗЈАВИТЕ ОД БАН: Македонскиот јазик е признат од меѓународната заедница на лингвисти