23 Април, 2019
0.0522

Ќе има ли нови амнестии?

Објавено во: Македонија 18 Март, 2019

Собранието и претседателот Ѓорге Иванов завршиле со амнестии. 

Ова го изјави денеска премиерот, Зоран Заев. 

За тоа дали Иванов, кој има уште околу два месеци од неговиот втор претседателски мандат, може да даде уште една амнестија за истрагите што ги води СЈО против актуелни и екс функционери на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, Заев рече дека со амнестиите заврши. 
„И таа за 27 април која беше донесена преку Собранието беше во знак на помирувањето и јас стојам зад тоа. Собранието не може во овој момент да се впушта во нови амнестии. Не може ни Министерството за правда, иако има ингеренции. Не може ниту која било друга институција, па ни претседателот Ѓорге Иванов. Тоа впрочем го пишува и во законите, отворете ги и уверете се дека таа можност тој ја нема“, рече Заев.
Заев изјави дека Законот за амнестија на обвинети за настаните од 27 април, беше донесен во моменти кога беше потребно двотретинско мнозинство за уставните измени.

Можеби ќе ве интересира

(Видео) Полиција пред ИВЗ, се превзема местото на Сулејман Реџепи

(Видео) Полиција пред ИВЗ, се превзема местото на Сулејман Реџепи

Спасовски „загубил“ во својата населба?

Спасовски „загубил“ во својата населба?

Беса и Алијансата нема да прават договори за вториот круг

Беса и Алијансата нема да прават договори за вториот круг

7 мај сепак ќе биде работен ден

7 мај сепак ќе биде работен ден

Излегоа нови фотографии како Груевски разгледува недвижнини

Излегоа нови фотографии како Груевски разгледува недвижнини

Милошоски: Заев ќе избрка само некој градоначалнички шофер

Милошоски: Заев ќе избрка само некој градоначалнички шофер

Дерковски: Ако нема цензус, најверојатно ќе нема веднаш нови избори

Дерковски: Ако нема цензус, најверојатно ќе нема веднаш нови избори

(Видео) Владата ги повика граѓаните да си земат билет за посетата на Папата

(Видео) Владата ги повика граѓаните да си земат билет за посетата на Папата

Силјановска: Пацоли да не се меша во претседателските избори

Силјановска: Пацоли да не се меша во претседателските избори