29 Јули, 2021
0.0380

ЌЕ ИМА ЛИ ВАКЦИНИ ЗА СИТЕ, ИЛИ НЕКОИ ЌЕ БИДАТ ВРАТЕНИ - илјадници Македонци отидоа во Србија

Објавено во: Македонија 18 Јуни, 2021

Огромен број Македонци утрово заминаа во Србија, дел за првична вакцинација, а дел за ревакцинација со вакцината на АстраЗенека, од која првата доза ја примија пред три месеци. 

Како што веќе пишуваше Фактор, утрово за влез во Србија на граничниот премин Табановце се чекаше и по два часа.

Потоа метежот малку се намалил, но се уште има колони. 

Денеска во земјава е слободен ден поради празникот Задушница, па многумина поитаа да го искористат слободниот ден за да се вакцинираат.

За ТВ Телма од здравствениот дом во Врање изјавиле дек имаат планирано одреден број вакцини, колку што можеле да обезбедат. 

„Па така, луѓето можат да дојдат, но постои можност и да се вратат, бидејќи имаме ограничен број на слобони вакцини. Нема закажување, нема пријавување, доаѓаат луѓето и кој како доаѓа на ред, тој се вакцинира и тоа е тоа. Но, до онаа бројка до која имаме вакцини, а вакцините се Фајзер и кинеска“, изјавиле од Здравствениот дом Врање за Телма. 

Од Здравствениот дом Ниш, пак, рекле дека за време на викендот е планирана ревакцинација, па очекуваат гужва. 

„Се очекува околу 6.000 луѓе да поминат низ здравствениот систем на Ниш“, изјавија од тамошниот здравствениот систем. Денеска таму немало ревакцинација, но се врши вакцинација. Велат дека понекогаш таму има голем број луѓе, но некогаш нема метеж. Денеска нема метеж, изјавиле од Здравствениот дом. 

Можеби ќе ве интересира

ДИРЕКТОРКАТА НА ИНФЕКТИВНА, Д-Р СТЕВАНОВИЌ ЗА ФАКТОР: Јас сум за драконски мерки за невакцинираните, бројот на заразени ќе се зголемува

ДИРЕКТОРКАТА НА ИНФЕКТИВНА, Д-Р СТЕВАНОВИЌ ЗА ФАКТОР: Јас сум за драконски мерки за невакцинираните, бројот на заразени ќе се зголемува

ВРАБОТЕНИТЕ ВО МВР СО ТЕСТ ЗА ИНТЕГРИТЕТ ЌЕ ДОКАЖУВААТ ДЕКА НЕ СЕ СКЛОНИ КОН КОРУПЦИЈА - на „ачик“ да го извадат и целиот имот, но да го пријават и зголемувањето

ВРАБОТЕНИТЕ ВО МВР СО ТЕСТ ЗА ИНТЕГРИТЕТ ЌЕ ДОКАЖУВААТ ДЕКА НЕ СЕ СКЛОНИ КОН КОРУПЦИЈА - на „ачик“ да го извадат и целиот имот, но да го пријават и зголемувањето

АКО ЗА ФИРМАТА КОРИСТЕЛ СРЕДСТВА ИЗНЕСЕНИ ОД ЗЕМЈАВА, ГРУЕВСКИ МОЖЕ ДА ОДГОВАРА И ЗА ПЕРЕЊЕ ПАРИ - Ристовска за случајот со експремиерот

АКО ЗА ФИРМАТА КОРИСТЕЛ СРЕДСТВА ИЗНЕСЕНИ ОД ЗЕМЈАВА, ГРУЕВСКИ МОЖЕ ДА ОДГОВАРА И ЗА ПЕРЕЊЕ ПАРИ - Ристовска за случајот со експремиерот

НАПАД ИЛИ ПОСЕГНУВАЊЕ ПО ЖИВОТОТ НА ЛЕКАР ИЛИ ЗДРАВСТВЕН РАБОТНИК, ЗА ПРВПАТ, ЌЕ СЕ СМЕТА КАКО НАПАД ВРЗ СЛУЖБЕНО ЛИЦЕ: Ова ќе бидат кривични дела, објави Филипче

НАПАД ИЛИ ПОСЕГНУВАЊЕ ПО ЖИВОТОТ НА ЛЕКАР ИЛИ ЗДРАВСТВЕН РАБОТНИК, ЗА ПРВПАТ, ЌЕ СЕ СМЕТА КАКО НАПАД ВРЗ СЛУЖБЕНО ЛИЦЕ: Ова ќе бидат кривични дела, објави Филипче

Вучиќ и Рама добија печена пченка и подароци во Скопје

Вучиќ и Рама добија печена пченка и подароци во Скопје

Левица поднесe 772 амандмани на измените на Изборниот законик

Левица поднесe 772 амандмани на измените на Изборниот законик

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Никола Груевски отворил фирма во Унгарија, ќе продава порцелан

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Никола Груевски отворил фирма во Унгарија, ќе продава порцелан

(ФОТО) ВУЧИЌ ПРОШЕТА ВО СКОПЈЕ: Македонците се љубезни, Србите и Македонците секогаш се сакаат

(ФОТО) ВУЧИЌ ПРОШЕТА ВО СКОПЈЕ: Македонците се љубезни, Србите и Македонците секогаш се сакаат

Невреме со град го зафати Скопје

Невреме со град го зафати Скопје