21 Мај, 2018
0.3498
    ALK 8098.79    0.29%     BESK 7738.39    -2.05%     GRNT 743.11    -1.78%     KMB 4373.93    0.64%     MKSD 204    9.68%     MPT 30016.78    0.05%     MTUR 4100    -0.41%     OHB 6498.44    0.11%     PPIV 44500    0%     RMDEN16 95.5    0.42%     RZLE 14    0%     RZLV 44    0%     RZUS 124.82    -0.94%     STB 1022.5    -0.26%     STBP 1102.85    0.07%     STIL 132.97    3.31%     TEL 270    -1.46%     TNB 13718    3%     TPLF 1573.88    -1.18%     TTK 860    -1.23%     UNI 2420.09    2.55%     ZILU 238    8.18%

Ќе ја превземат ли „Топлификација“ за да спасат 20 милиони евра долг?

Објавено во: Економија 10 Октомври, 2017

Логично и реално ли е да се очекува дека група сака да го води главниот збор во „Топлификација“ за да спречи наплата на нејзини 20 милиони евра од ТЕ-ТО? Логично е ако мнозинство на акционерско собрание на „Топлификација“ одлучи да отпише такви побарувања од БХЛ и ТЕ-ТО

Клучен ли е долгот на БХЛ и на ТЕ-ТО кон „Топлификација“ за настаните што се случуваат во акционерската структура на оваа компанија? Ова прашање се наметнува како клучна тема во инвеститорската јавност особено последниве денови во кои актуелни се судските акти кои се однесуваат на претстојното акционерско собрание во „Топлификација“.

Факт е дека БХЛ и ТЕ-ТО должат над 20 милиони евра на скопска „Топлификација“, а за 6,2 милиони евра компанијата има судска пресуда. На „Топлификација“ и пропадна обидот за присилна наплата на побарувањата, но Апелацискиот суд пресуди и со правосилна и извршна пресуда одлучи дека „Топлификација “ не може присилно да ги наплати своите побарувања. 
Деновиве сме сведоци на високофреквентна активност за објавување на информации во врска со „Топлификација“ и сите се однесуваат на претстојно акционерско собрание во таа компанија кое е поништувано, обжалувано, а судовите во паралелна работа носат акти кои се однесуваат на претстојните активности за закажано акционерско собрание кое се одлага неколку пати. Всушност реалноста е дека сега има две закажани акционерски собранија во компанијата. Првото е од страна на здружението на акционери за заштита на правата во „Топлификација“, а другото е закажано од страна на физичко лице кое со судски акти е овластено за таква активност. Но првата страна за последно објави дека на суд го обжалила легитимитетот на правото на лицето да закажува собрание, а воедно соопштија и дека поднеле кривични пријави за судии кои се членови за судскиот совет што одлучувал. Како и да е „Топлификација“ стана судски случај, а читањето на информациите остава впечаток дека станива збор за судски лавиринт во кој не се знае дали има излез.

Во инвеститорската јавност се шпекулира дека станува збор за борба меѓу две акционерски групи од кои едната се бори за наплата на побарувањето на „Топлификација“ од ТЕ-ТО и од БХЛ, а другата се бори за да се спротивстави на таквата активност на првата група. Имено, втората група акционери во „Топлификација“ ја предводи кипарската компанија „Битар Холдинг Лимитед“ (БХЛ) која поседува 16 отсто во „Топлификација“ и е најголем поединечен акционер, а од друга страна поседува 29 отсто во структурата на ТЕ-ТО. И најзначајно е тоа што БХЛ во целост го поседува БЕГ – компанијата што го снабдува со топлинска енергија Скопје.

Поевтино е да ја контролираш „Топлификација“ отколку да и платиш 20 милиони евра?!!!

Ова е главната теза, која ја шпекулирааат во инвеститорските кругови. Основата на тезата е тоа што се предвидува дека ако БХЛ со својата група акцинери се обидува да добие превласт над здружението за заштита на акционерски права во „Топлификација“ и да го отпише долгот. Имено шпекулацијата е дека е многу полесно да се вложат четири до пет милиони евра и да се обезбеди управувачки пакет за да се контролира компанија која побарува 20 милиони евра и за дел од тоа веќе има судска пресуда. Дали БХЛ има мотив за тоа? Мотивот може да се бара во непрекинато работење на БЕГ, снабдувачот со топлинска енергија на Скопје, кој пак во голем дел топлинската енергија ја купува од ТЕ-ТО, најнова и најголема централа која произведува топлинска енергија, а истовремено произведува и електрична енергија. А за да снабдува ТЕ-ТО треба да работи. А ќе работи само ако го затвори прашањето со долгот кон „Топлификација“.

Кој со кого управува и поседува?

БХЛе компанија со седиште на Кипар од јуни 2014 година, а претходно седиштето и било во оф-шор зоната Џерси Ајландс. Оваа компанија поседува 29,2 отсто од акциите во ТЕ-ТО, а истовремено е и најголем поединечен акционер во „Топлификација“ каде поседува 16отсто од управувачките гласови. Истовремено БХЛ го поседува во целост БЕГ снабдувачот со топлина на Скопје, кој пак за милион евра годишно ги закупува постројките на „Топлификација“ со цел снабдување на Скопје со топлинска енергија. Доминантен сопственик на ТЕ-ТО е странска компанија „Проџект менаџмент консалтинг“ и таа контролира 60 отсто од акциите (според официјален извештај на независни ревизори за 2015 година). „Топлификација“ е најмал акционер во ТЕ-ТО и поседува 10,8 отсто од акциите. БХЛ во ТЕТО поседува 29 отсто од управувачките права. БХЛ е со седиште во Кипар, во базата на Bloomberg нема податоци за лица од управувачката структура.

Повеќе на темата можете да прочитате на следниве линкови: 

http://faktor.mk/akcioneri-tvrdat-bhl-na-toplifikacija-i-dolzi-22-milioni-evrahttp://faktor.mk/te-to-ad-go-dobi-sporot-so-toplifikacija-adhttp://faktor.mk/zoshto-vo-toplifikacija-smrdi-na-skapano-jajce

Независниот ревизор: Иднината на ТЕ-ТО е неизвесна!!!

Можеби ќе ве интересира

Завршува мандатот на Богов, ќе се избере ли утре нов гувернер?

Завршува мандатот на Богов, ќе се избере ли утре нов гувернер?

ОПОМЕНА ОД ФРАНЦИЈА: Една земја може да ја разниша еврозоната

ОПОМЕНА ОД ФРАНЦИЈА: Една земја може да ја разниша еврозоната

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија со вакви политики оди во непосакуван правец

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија со вакви политики оди во непосакуван правец

Две земји ќе ја прекинат трговската војна

Две земји ќе ја прекинат трговската војна

ГИ ПРЕПЛАЌАМЕ НОВИТЕ АВТОПАТИ? Компаниите што ги градат се најпрофитабилни во земјава

ГИ ПРЕПЛАЌАМЕ НОВИТЕ АВТОПАТИ? Компаниите што ги градат се најпрофитабилни во земјава

И покрај легализацијата, маслото од канабис ретко кој го купува легално

И покрај легализацијата, маслото од канабис ретко кој го купува легално

Илјадници вработени нема да одат на одмор во јули или август

Илјадници вработени нема да одат на одмор во јули или август

Пробиен рокот од првата фаза за изградба на новата клиничка болница во Штип

Пробиен рокот од првата фаза за изградба на новата клиничка болница во Штип

Зошто ММФ ја притиска Германија?

Зошто ММФ ја притиска Германија?