22 Октомври, 2019
0.0174

ЌЕ ЈА УНИШТИ ЛИ ЈАПОНИЈА ПЛАНЕТАТА: Радиоактивна вода од Фокушима ќе фрлат во Тихи океан

Објавено во: Свет 10 Септември, 2019

Јапонската електроенергетска фирма Токио Електрик Паубер ќе фрли радиоактивна вода од својата оштетена нуклеарна електрана Фокушима директно во Тихиот океан, изјавил денес јапонскиот министер за животна средина.

Откако во 2011 година нуклеарното постројување го погодил земјотрес и цунами, компанијата TEPCO собрала во специјализираните складишта повеќе од милион тони контаминирана вода која се користела во разладени цевки, но сега објавила како до 2022 година ќе однема простор за складирање.


-Единствената опција ќе биде испуштање во морето-рекол Јошиаки Харада на конференцијата за новинари.

-За таа одлука, секако , ќе расправа целата влада, но сакав за тоа сам да го изнесам своето мислење-додал тој. Конечната одлука на владата ќе следи по извештајот на експертската комисија.

Харада не навел колкава количина на контаминирана вода планира да испушти во океанот, но и најмало загадување со вода од таков вид отпад би можел да ги налути соседите, посебно Јужна Кореја која минатиот месец повикала висок претставник на јапонската амбасада за да објасни што точно планира Јапонија да направи со контаминираната вода од Фокушима.

Можеби ќе ве интересира

СЕ ПОТПИШУВА ПЕТИЦИЈА: Британците бараат нов референдум

СЕ ПОТПИШУВА ПЕТИЦИЈА: Британците бараат нов референдум

(ВИДЕО) ТРИ ЖРТВИ ВО ПРОТЕСТИТЕ ВО ЧИЛЕ: Власта се откажа од поскапувањето на превозот

(ВИДЕО) ТРИ ЖРТВИ ВО ПРОТЕСТИТЕ ВО ЧИЛЕ: Власта се откажа од поскапувањето на превозот

БРИТАНЦИТЕ САКААТ НОВ РЕФЕРЕНДУМ: Протести се одржаа во Лондон

БРИТАНЦИТЕ САКААТ НОВ РЕФЕРЕНДУМ: Протести се одржаа во Лондон

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ И ВОНРЕДНА СОСТОЈБА: Чилеанците се бунтуваат против поскапиот јавен превоз

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ И ВОНРЕДНА СОСТОЈБА: Чилеанците се бунтуваат против поскапиот јавен превоз

(ВИДЕО) СЕ УРНА БРАНА ВО РУСИЈА: Водата носеше се пред себе, има 13 мртви

(ВИДЕО) СЕ УРНА БРАНА ВО РУСИЈА: Водата носеше се пред себе, има 13 мртви

(ФОТО+ВИДЕО) УАПСЕНИ 27 ЛУЃЕ: Полицијата воспостави ред во Барселона

(ФОТО+ВИДЕО) УАПСЕНИ 27 ЛУЃЕ: Полицијата воспостави ред во Барселона

НЕМА ПРИМИРЈЕ ВО СИРИЈА: Ердоган се заканува

НЕМА ПРИМИРЈЕ ВО СИРИЈА: Ердоган се заканува

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ ВО БАРСЕЛОНА: Ги разгневија пресудите за Каталонците кои го организираа референдумот

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ ВО БАРСЕЛОНА: Ги разгневија пресудите за Каталонците кои го организираа референдумот

САД ЌЕ ПОМОГНЕ: Турците ја прекинуваат офанзивата во Сирија

САД ЌЕ ПОМОГНЕ: Турците ја прекинуваат офанзивата во Сирија