16 Јануари, 2021
0.0188

ЌЕ МУ БИДЕ СТРАТЕШКИ ПАРТНЕР НА МИЦКОСКИ И ЌЕ ГО СОВЕТУВА ИЗВРШНИОТ КОМИТЕТ - нова улога за Марјан Ѓорчев во ВМРО-ДПМНЕ

Објавено во: Македонија 13 Јануари, 2021

Поранешниот министер и пратеник Марјан Ѓорчев е назначен за стратешки партнер на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и советник на Извршниот комитет на партијата, дознава „Република“ од извори на партијата. 

Ѓорчев бил назначен на вчерашната седница на ИК.

Станува збор за искусен партиски кадар и искусен дипломат.

Ѓорчев јавноста го памети и по тоа што беше директен противкандидат на Никола Груевски за прв човек на партијата како наследник на Љубчо Георгиевски, а потоа извесен период беше под мраз во партијата. Потоа, пак, беше номиниран и избран за градоначалник на Кисела Вода. Марјан Ѓорчев беше и амбасадор на земјава во Софија, Бугарија. 

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Демарш од Бугарија, но и осуди за палењето на бугарското знаме во Вевчани

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Демарш од Бугарија, но и осуди за палењето на бугарското знаме во Вевчани

Родилка од Дебар остана без матка, бубрег и без еден јајник по операција

Родилка од Дебар остана без матка, бубрег и без еден јајник по операција

Охриѓанец организирал веселба дома во време на пандемија

Охриѓанец организирал веселба дома во време на пандемија

Градоначалникот Сашо Јанкоски најостро го осуди палењето на бугарското знаме во Вевчани

Градоначалникот Сашо Јанкоски најостро го осуди палењето на бугарското знаме во Вевчани

Десет починати и 403 нови случаи на ковид-19

Десет починати и 403 нови случаи на ковид-19

Битола има најдебела снежна покривка

Битола има најдебела снежна покривка

Од една до пет години затвор - оформен е предмет, толку му се заканува на лицето што го запали бугарското знаме

Од една до пет години затвор - оформен е предмет, толку му се заканува на лицето што го запали бугарското знаме

Задолжителното пензионирање до 64 години „заглавено“ во Собранието, граѓаните кои сакаат да продолжат револтирани што не смеат да поднесат барања

Задолжителното пензионирање до 64 години „заглавено“ во Собранието, граѓаните кои сакаат да продолжат револтирани што не смеат да поднесат барања

Апасиев вели дека Албанците ќе бидат 28,5 отсто на пописот

Апасиев вели дека Албанците ќе бидат 28,5 отсто на пописот