23 Април, 2018
0.0628

Ќе му се израдуваме ли конечно на снегот?

Објавено во: Македонија 13 Јануари, 2018

Овој василичарски викенд кончено ќе видиме снег. Облачното време кое денес се очекува да донесе локален дожд, во недела ќе не израдува со  врнежи од слаб снег. 

Така барем најавуваат метеоролозите.

Врнежи денес се најавуваат во западниот регион во утринските часови, додека навчере тие ќе преминат кон Гевгелискиот регион.

Минималната температура денес ќе се движи помеѓу 1°С и 5°С додека максималната ќе биде помеѓу 5°С и 7°С во котлините од северниот регион.

Во повардарето, југозападниот крај, како и повисоките населени места во осоговскиот и малешевскиот крај се очекува температура со максимална вредност помеѓу 8°С и 10°С. 

Врнежите ќе се интензивираат во недела попладне, кои кон приквечерието ќе преминуваат во снег.

Во текот на ноќта кон понеделник во североисточниот крај висината на снежната граница ќе се спушти до околу 300 метри, во централниот крај до околу 500 метри, додека во југозападниот крај снежната граница ќе биде до 900 метри.

Можеби ќе ве интересира

Димитров и Коѕијас треба повторно да се сретнат во Виена

Димитров и Коѕијас треба повторно да се сретнат во Виена

Голема тепачка во скопско кафуле - Неколку повредени

Голема тепачка во скопско кафуле - Неколку повредени

Систем за донирање за вишокот храна во Македонија

Систем за донирање за вишокот храна во Македонија

Тешка сообраќајна несреќа на патот Прилеп - Градско

Тешка сообраќајна несреќа на патот Прилеп - Градско

Несогласувања во Владата: Десковска не се согласува за вакцините

Несогласувања во Владата: Десковска не се согласува за вакцините

Извештајот на СЈО денеска пред собраниска комисија

Извештајот на СЈО денеска пред собраниска комисија

Милчин: Грција не преговара, Грција уценува

Милчин: Грција не преговара, Грција уценува

Синот на Есма Реџепова ја демантира кражбата

Синот на Есма Реџепова ја демантира кражбата

Паднаа остри критики за најавата на Филипче околу задолжителното вакцинирање

Паднаа остри критики за најавата на Филипче околу задолжителното вакцинирање