24 Април, 2019
0.0234

Ќе падне ли договор: Продолжуваат преговорите за Брегзит меѓу ЕУ и Велка Британија

Објавено во: Свет 05 Март, 2019

Преговарачките тимови од ЕУ и Велика Британија денеска ги продолжуваат преговорите за Брегзит, на помалку од еден месец пред предвидениот рок за излегување на таа земја од Унијата. За денеска е предвидена средба на главниот преговарач на ЕУ Мишел Барние со британскиот министер за Брегзит Стивен Баркли и државниот обвинител Џефри Кокс.

Средбата во Брисел ќе биде организирана откако во саботата Барние изјави дека ЕУ е подготвена да и даде дополнителни гаранции на Велика Британија за да помогне за одобрување на договорот за Брегзит во Парламентот во Лондон.

Во меѓувреме, британските опозициски политичари ја обвинија премиерката Тереза Меј дека се обидува да ги подмити за да гласаат за договорот за Брегзит. Британската Влада најави пакет од 1,6 милијарди фунти за финансирање на обновата на „пропаднатите“ подрачја на земјата во текот на следните неколку години.


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Телохранителите на Ким повторно шокираат: Нема да верувате што направија пред тој да излезе од возот

(ВИДЕО) Телохранителите на Ким повторно шокираат: Нема да верувате што направија пред тој да излезе од возот

(ВИДЕО) Историска посета: Ким Џонг Ун пречекан со леб и сол во Русија

(ВИДЕО) Историска посета: Ким Џонг Ун пречекан со леб и сол во Русија

(ВИДЕО+ФОТО) Дали ова се напаѓачите: ИСИС oбјави фотографии и видео од луѓе за кои тврди дека ги извеле нападите во Шри Ланка

(ВИДЕО+ФОТО) Дали ова се напаѓачите: ИСИС oбјави фотографии и видео од луѓе за кои тврди дека ги извеле нападите во Шри Ланка

Познат првиот кандидат кој ќе се обиде догодина да му ја земе Белата куќа на Трамп

Познат првиот кандидат кој ќе се обиде догодина да му ја земе Белата куќа на Трамп

Блиндиран воз ита кон Владивосток: Путин и Ким на значајна средба

Блиндиран воз ита кон Владивосток: Путин и Ким на значајна средба

Белорусија ќе ја остави Европа без бензин поради Русија

Белорусија ќе ја остави Европа без бензин поради Русија

Кој кому се одмаздува: Шри Ланка за Нов Зеланд

Кој кому се одмаздува: Шри Ланка за Нов Зеланд

(ВИДЕО) СТРАОТНА ГЛЕТКА ОД ФИЛИПИНИТЕ: Народот трча за да се спаси – објекти се нишаат како лулашки

(ВИДЕО) СТРАОТНА ГЛЕТКА ОД ФИЛИПИНИТЕ: Народот трча за да се спаси – објекти се нишаат како лулашки

Расте бројот на жртви во Шри Ланка: Нови приведени осомничени лица

Расте бројот на жртви во Шри Ланка: Нови приведени осомничени лица