22 Мај, 2018
0.3413
    ALK 7923.39    -1.94%     CEVI 927    -2.93%     EUHA 3    0%     EVRO 3000    7.26%     GRNT 716    -1.35%     GTRG 3000    0%     KMB 4300    -0.99%     MKSD 200    -1.96%     MPT 31000    0.54%     MTUR 4100    0%     OKTA 3550    -4.05%     PPIV 44478.76    -0.05%     RMDEN09 98.5    1.55%     RMDEN10 98    0.2%     RZLV 44.13    -1.93%     STB 1018.27    0.5%     STBP 1121.15    1.19%     STIL 131.24    -0.75%     TEL 270    0%     TNB 13488.48    -0.09%     TPLF 1543.72    -3.93%     UNI 2361    -2.44%     ZILU 263.29    7.47%     ZPKO 2857    0.04%

Ќе пие ли Заев кафе со Груевски или ќе мисли како да го уапси?

Објавено во: Македонија 12 Септември, 2017

Александар Кржаловски од невладиниот сектор во емисијата „Отворено“ на ТВ 24 го запраша премиерот Заев на кој начин гледа можност за смирување на страстите и намалување на огромната поларизација на општеството. 

- Водите помвровска влада од претходната, на шега посочи Кржаловски за владината кадровска политика и големата поларизираност на македонското општество и запраша дали по изборите би направиле „бела книга“ со добри проекти кои ги остави ВРМО-ДПМНЕ.

- Јас немам предрасуди, знам да критукувам за минатото и јавно да пофалам за тоа што е добро и сакам да учам од тоа, а не да го повторам лошото. Има дефектни работи кои мора да се објават за странските инвестиции, но има и добри работи кои ќе ги потврдам и повторам. Има квалитетни кадри од мојот политички опонент кои може да се употребат во институциите и сакам да го искористат тоа знаење и искуство, но и да им се даде шанса на нови кадри кои имаат свежина и идеи. Бела книга можеби нема да издадеме, но секогаш ќе кажам искрено што е добро од претходната власт, одговори Заев.

На прашањето дали ќе пие кафе со Груевски или ќе мисли на негово апсење, Заев откри: 

- Апсењето не е работа на извршната власт, ниту на МВР, туку на правосудството. Јас секогаш со секој противник, како и Груевски сум подготвен да разговарам за националните интереси преку дијалог. Правосудството е издвоено и тоа си ги води постапките, рече Заев. 

Можеби ќе ве интересира

Иванов уште не добил ништо „на писмено“

Иванов уште не добил ништо „на писмено“

Девет години затвор за Ѓоко Поповски во предметот „Триста“

Девет години затвор за Ѓоко Поповски во предметот „Триста“

Закажан ТВ-дуелот на Заев и Мицкоски

Закажан ТВ-дуелот на Заев и Мицкоски

Четиригодишно дете тешко повредено на булевар „Борис Трајковски“

Четиригодишно дете тешко повредено на булевар „Борис Трајковски“

Кобна сообраќајка кај Миладиновци - Кадино однесе во смрт сопружници

Кобна сообраќајка кај Миладиновци - Кадино однесе во смрт сопружници

Стоматолошката комора има нов претседател

Стоматолошката комора има нов претседател

ТОП 3 ОГЛАСИ НА ДЕНОТ: Доколку барате работа погледнете ги следниве огласи

ТОП 3 ОГЛАСИ НА ДЕНОТ: Доколку барате работа погледнете ги следниве огласи

„Укинат“ изборниот поткуп на Александар Панов

„Укинат“ изборниот поткуп на Александар Панов

АКАДЕМИК ЌУЛАВКОВА: Доста од Македонија правите салата и конфузија за подбишега на другиот, нормален, цивилизиран свет

АКАДЕМИК ЌУЛАВКОВА: Доста од Македонија правите салата и конфузија за подбишега на другиот, нормален, цивилизиран свет