15 Ноември, 2019
0.0254

БРИТАНИЈА ДАДЕ „АМИН“: Ќе се екстрадира ли Асанж во САД

Објавено во: Свет 13 Јуни, 2019

Владата на Обединетото кралство го потпиша барањето за екстрадиција на Џулијан Асанж. Британскиот министер за внатрешни работи, Саџит Џавид го потпишал барањето на САД за екстрадиција. Основачот на Викиликс во САД се соочува со обвинение за хакирање и објавување јавно на тајни владини документи.

Министерот Џавид изјавил дека Асанж заслужено е зад решетки, барањето за негова екстрадиција ќе се најде на суд утре, но тој веќе ги потпишал документите и веќе потпишано ќе оди на суд, пренесуваат медиумите од регионот.

„Конечната одлука ја носи судот,јас сум за спроведување на правдата и барањето на легитимно, па затоа и го потпишав“, потенцирал Џавид.

Основачот на Викликс ги негира обвинувањата против него.

Американкото правосудство го обвини Асанж за формирање на здружување за вршење на кибер пиратерија, криминал за кој може да биде осуден на пет години затвор откако му помогна на армискиот аналитичар Челзи Менинг да пристапи до илјадници тајни документи во 2010 година.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) КУЌИ ОД 40 КВАДРАТИ: Минлив тренд или се почесто ќе ги има во иднина?

(ВИДЕО) КУЌИ ОД 40 КВАДРАТИ: Минлив тренд или се почесто ќе ги има во иднина?

(ВИДЕО) КАМЕРИТЕ ГО „УЛОВИЈА“: Човек плива во поплавената Венеција

(ВИДЕО) КАМЕРИТЕ ГО „УЛОВИЈА“: Човек плива во поплавената Венеција

(ВИДЕО) Руски студент уби колега, рани тројца, и се самоуби

(ВИДЕО) Руски студент уби колега, рани тројца, и се самоуби

(ФОТО) ЛУЃЕТО ГИ НАПУШТИЈА ДОМОВИТЕ: По земјотресот, можно е да има цунами

(ФОТО) ЛУЃЕТО ГИ НАПУШТИЈА ДОМОВИТЕ: По земјотресот, можно е да има цунами

ГО ИМААТ ОНА ШТО НИЕ ГО НЕМАМЕ: Ова се градовите со најчист воздух

ГО ИМААТ ОНА ШТО НИЕ ГО НЕМАМЕ: Ова се градовите со најчист воздух

(ВИДЕО) Eве како поминаа оние кои купија куќи за едно евро во Италија

(ВИДЕО) Eве како поминаа оние кои купија куќи за едно евро во Италија

(ВИДЕО) КРВАВ ДЕН ВО ИРАК: На насилните демонстрации има жртви

(ВИДЕО) КРВАВ ДЕН ВО ИРАК: На насилните демонстрации има жртви

(ВИДЕО) ВЕНЕЦИЈА НА КОЛЕНА: Стравични снимки од воздух по поплавите во градот

(ВИДЕО) ВЕНЕЦИЈА НА КОЛЕНА: Стравични снимки од воздух по поплавите во градот

Честичките од загаден воздух го оштетуваат мозокот?

Честичките од загаден воздух го оштетуваат мозокот?