04 Декември, 2021
0.0219

Ќе се истражува дали претходно четворицата Руси се затруле во Охрид пред да починат во Албанија

Објавено во: Македонија 16 Октомври, 2021

Истрагата околу смртта на двата брачни парови од Русија, кои синоќа беа понајдени мртви во сауна во хотел во турстичката зона Ќерет кај Каваја, се проширува и во Македонија, објави агенцијата „Балкан веб“.

Русите еден ден пред да допатуваат на албанското приморје престојувале во Охрид, а можно е уште од таму да биле затруени, како една од можните причини за смртта која настапила одеднаш. Засега, најверојатната варијанта е тие да се задушиле во сауната. На барање на Руската амбасада во Тирана, во истрагата ќе бидат вклучени и руски експерти.

„Откривањето нови детали, ја прошири истрагата. Во текот на вчерашнот ден тие патувале за Македонија, а по ручекот во Охрид, се вратиле во хотелот “Глорија“ каде што престојувале. Претходно, полицијата соопшти дека се сомневаат дека туристите починале од гушење, но не е исклучено тие да биле под дејство на алкохол. Исто така, дел од истрагата е и патувањето на туристите во Македонија, за евентуално труење со храна или консумирање психотропни супстанции“, објави „Балкан веб“.

Засега има само едно сведоштво - бработената во хотелот,која ги пронашла мртвите тела во сауната. Починатите лица се Наталија Буренкова (58), Сергеј Буренков (60), Екатерина Буренкова (31) и Никита Белоусов(37).Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Тажен ден за Македонија, донесени се телата на 45-те загинати во автобуската несреќа во Бугарија

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Тажен ден за Македонија, донесени се телата на 45-те загинати во автобуската несреќа во Бугарија

Се очекува студ и снег наредните денови

Се очекува студ и снег наредните денови

Мицкоски стравува дека Заев ќе потпише нов штетен договор со Бугарија

Мицкоски стравува дека Заев ќе потпише нов штетен договор со Бугарија

МИЛЕ ЗЕЧЕВИЌ НЕ СЕ КАНДИДИРА ЗА ЛИДЕР НА СДСМ - ова не значи дека ќе останам настрана од клучните процеси за мојата партија

МИЛЕ ЗЕЧЕВИЌ НЕ СЕ КАНДИДИРА ЗА ЛИДЕР НА СДСМ - ова не значи дека ќе останам настрана од клучните процеси за мојата партија

Отишла во Турција да купи чеиз и не се вратила

Отишла во Турција да купи чеиз и не се вратила

Кај нас 79 отсто од починатите се невакцинирани, соопшти Министерството за здравство

Кај нас 79 отсто од починатите се невакцинирани, соопшти Министерството за здравство

Наместо да седи во изолација, отишол во обложувалница каде со нож го нападнал вработениот

Наместо да седи во изолација, отишол во обложувалница каде со нож го нападнал вработениот

(ГАЛЕРИЈА) Со државна церемонија беше оддадена почит на загинатите во автобуската несреќа во Бугарија

(ГАЛЕРИЈА) Со државна церемонија беше оддадена почит на загинатите во автобуската несреќа во Бугарија

НАЈНОВА КОВИД СТАТИСТИКА: Новозаразени со ковид 342 лица, починаа 7 пациенти

НАЈНОВА КОВИД СТАТИСТИКА: Новозаразени со ковид 342 лица, починаа 7 пациенти