24 Септември, 2020
0.1552

Ќе се пролонгира почетокот на учебната година најмалку до средината на септември

Објавено во: Македонија 14 Август, 2020

Пролонгирање на почетокот на учебната година најмалку до средината на септември најави заменик-министерката за образование и наука Елизабета Наумовска во интервју за Сител.

Рокот за почеток на учебната година ќе биде пролонгиран. Тоа не е толку страшно, бидејќи гледаме дека во Хрватска школскаата година почнува од 7 септември. Во очекување сме Собранието по формирањето на Владата како приоритет да го земе изгласувањето на законските измени, за да може од средината на септември да почне и новата учебна година“, изјави Наумовска.

Според неа главен проблем е тоа што треба да се измени Законот за образование. 

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Долари пред Бислимовски за поскапувањето на струјата

(ВИДЕО) Долари пред Бислимовски за поскапувањето на струјата

Каракачанов со нова провокација: Бугарија ќе каже „не“, Македонија не е искрена

Каракачанов со нова провокација: Бугарија ќе каже „не“, Македонија не е искрена

АПАСИЕВ ЗНАЕ И ДА ПОФАЛИ - премиерот, рака на срце, вчера го ислушал во Собранието

АПАСИЕВ ЗНАЕ И ДА ПОФАЛИ - премиерот, рака на срце, вчера го ислушал во Собранието

Избрани замениците министри, се финализираат директорите: Еве кои ги избра ДУИ

Избрани замениците министри, се финализираат директорите: Еве кои ги избра ДУИ

Куртули од „шамарите во Центaр“ - Даниела Рангелова е ослободена од обвинението

Куртули од „шамарите во Центaр“ - Даниела Рангелова е ослободена од обвинението

Во Скопје нема да има настава со физичко присуство во ниту едно основно училиште, пред комјутери и средношколците

Во Скопје нема да има настава со физичко присуство во ниту едно основно училиште, пред комјутери и средношколците

Жерновски се прости од МНР и Владата: Му благодарам на Заев за шансата

Жерновски се прости од МНР и Владата: Му благодарам на Заев за шансата

По Вице, сега и Зоран Заев „го влече“ Николоски по судови

По Вице, сега и Зоран Заев „го влече“ Николоски по судови

ВОНРЕДНА ПРОГНОЗА: Циклон кон Македонија, од викендов драстична промена на времето

ВОНРЕДНА ПРОГНОЗА: Циклон кон Македонија, од викендов драстична промена на времето