23 Мај, 2019
0.0197

ЌЕ СЕ СОБЕРАТ ЛИ ДОВОЛНО ПРАТЕНИЦИ: Груевски ги исполни условите да остане без мандат

Објавено во: Македонија 16 Мај, 2019

Повеќе од шест месеци бегалецот Никола Груевски кој ужива политички азил во Будимпешта не се појавува на работа.

Тој уште е пратеник во Собранието на Република Северна Македонија а сега тоа може да се промени бидејќи се исполнети условите да почне постапката за одземање на неговиот имунитет.

Најверојатно за ова прашање ќе се дискутира на седница следната недела а на потег ќе биде Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања.

Предводникот на таа комисија Павле Богоевски вели ќе ја свика седница за неколку дена бидејќи прво треба се соберат сите податоци и изостаноци на пратеникот.

Откако комисијата ќе даде зелено светло за одземање на пратеничкиот имунитет, следни ќе треба да се произнесат пратениците.

Потребни ќе бидат 80 гласови или двотретинско мнозинство кое ако се земе предвид моменталната ситуација парламентарното мнозинство ги нема.

Можеби ќе ве интересира

СЕКОЈ МЕСЕЦ ИСТА МАКА: Граѓанин не може да најде дефицитарен лек за епилепсија

СЕКОЈ МЕСЕЦ ИСТА МАКА: Граѓанин не може да најде дефицитарен лек за епилепсија

Лајм: Силна „шлаканица” од претседателот Стево Пендаровски за ДУИ

Лајм: Силна „шлаканица” од претседателот Стево Пендаровски за ДУИ

ФОКУС НА ДЕНОТ: Додека чекаме „метла“ или ветинг, познати советниците на Пендаровски

ФОКУС НА ДЕНОТ: Додека чекаме „метла“ или ветинг, познати советниците на Пендаровски

Ѓулистана Марковска за ветингот: Двете политички партии сакаат да купат време

Ѓулистана Марковска за ветингот: Двете политички партии сакаат да купат време

Дали Заев ќе може да разреши функционери на ДУИ?

Дали Заев ќе може да разреши функционери на ДУИ?

Блерим Река „го откачил“ Пендаровски

Блерим Река „го откачил“ Пендаровски

Носи „билдерско“ име: Кој е „најнепознатиот“ советник на Стево Пендаровски?

Носи „билдерско“ име: Кој е „најнепознатиот“ советник на Стево Пендаровски?

Денко Малески надворешен советник на Пендаровски, Гоце Карајанов доаѓа од Москва

Денко Малески надворешен советник на Пендаровски, Гоце Карајанов доаѓа од Москва

Кој е Еролд Муслиу, новиот директор на Агенцијата за разузнавање

Кој е Еролд Муслиу, новиот директор на Агенцијата за разузнавање