19 Февруари, 2019
0.2976
    ALK 8399.04    0.8%     GRNT 819.84    1.13%     KMB 5511.54    1.71%     MKSD 200    1.89%     MPOL 378.85    1.57%     MPT 51376.33    -0.05%     MTUR 5110.78    0.21%     OHB 6719.33    0.29%     RZUS 105    7.14%     SBT 2412.53    3.16%     STB 1252.62    0.27%     STIL 125.5    2.87%     TEL 314.49    1.23%     TKVS 5250    -0.09%     TNB 15495.99    1.28%     TTK 1380    0%     UNI 2239.38    0.87%     ZILU 251.3    2.15%

Ќе се запише во историјата: Нема да произведуваат повеќе мотори со внатрешно согорување

Објавено во: Економија 06 Декември, 2018

Фолксваген во 2026 ќе ја произведе последната генерација на возила со мотори со внатрешно согорување, објави главниот стратег на германскиот автомобилски гигант Михаел Јост.

"Во 2026 година ќе биде направен последниот производ со такви мотори", истакна Јост. Најпродаваниот бренд на патнички автомобили во Европа и Кина, ќе продолжи да се фокусира на производство на електрични автомобили, пренесува Ројтерс.

Јост рече дека VW ќе продолжи да ги прилагодува своите бензински и дизел мотори за да се исполнат стандардите за животната средина во текот на животниот век на овие возила и дека германската компанија сега е посветена на радикални мерки за да се запре глобалното затоплување.

Volkswagen има развиено стратегија за пренасочување кон бизнисот со електрични автомобили по скандалот од 2015 година со манипулациите со нивото на испуштање на штетни гасови.

Поради скандалот, компанијата мораше да плати повеќе од 27 милијарди евра парична казна за криење прекумерно загадување.


Можеби ќе ве интересира

„ПАДНА“ ДОГОВОР: Поевтин роаминг ќе имаме со Грција

„ПАДНА“ ДОГОВОР: Поевтин роаминг ќе имаме со Грција

Ќе ги позлати ли ЕЛЕМ машините за ископ во РЕК Битола?

Ќе ги позлати ли ЕЛЕМ машините за ископ во РЕК Битола?

За десет дена ќе се знае кој ќе биде универзален снабдувач на струја во Македонија

За десет дена ќе се знае кој ќе биде универзален снабдувач на струја во Македонија

КОКА КОЛА ДАДЕ 260 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА „БАМБИ“: Сега го “мерка“ и „Књаз Милош“

КОКА КОЛА ДАДЕ 260 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА „БАМБИ“: Сега го “мерка“ и „Књаз Милош“

Заев на средба со 40 бизнисмени

Заев на средба со 40 бизнисмени

Најсеверниот град во светот има најповолни станови, никој не ги сака: Исланд на раб на криза

Најсеверниот град во светот има најповолни станови, никој не ги сака: Исланд на раб на криза

УТРИНСКИ ФОКУС: Поскапе бензинот, ЕЛЕМ пиша-бриша тендери, нафтени резерви

УТРИНСКИ ФОКУС: Поскапе бензинот, ЕЛЕМ пиша-бриша тендери, нафтени резерви

Србија има уште за враќање долг на Косово

Србија има уште за враќање долг на Косово

Зошто ЕЛЕМ ги поништи досегашните тендери, и ќе го чека тој во април?

Зошто ЕЛЕМ ги поништи досегашните тендери, и ќе го чека тој во април?