22 Април, 2019
0.0225

Ќе се запише во историјата: Нема да произведуваат повеќе мотори со внатрешно согорување

Објавено во: Економија 06 Декември, 2018

Фолксваген во 2026 ќе ја произведе последната генерација на возила со мотори со внатрешно согорување, објави главниот стратег на германскиот автомобилски гигант Михаел Јост.

"Во 2026 година ќе биде направен последниот производ со такви мотори", истакна Јост. Најпродаваниот бренд на патнички автомобили во Европа и Кина, ќе продолжи да се фокусира на производство на електрични автомобили, пренесува Ројтерс.

Јост рече дека VW ќе продолжи да ги прилагодува своите бензински и дизел мотори за да се исполнат стандардите за животната средина во текот на животниот век на овие возила и дека германската компанија сега е посветена на радикални мерки за да се запре глобалното затоплување.

Volkswagen има развиено стратегија за пренасочување кон бизнисот со електрични автомобили по скандалот од 2015 година со манипулациите со нивото на испуштање на штетни гасови.

Поради скандалот, компанијата мораше да плати повеќе од 27 милијарди евра парична казна за криење прекумерно загадување.


Можеби ќе ве интересира

ЕУ НЕ ЖАЛЕЛА ПАРИ: Еве каде и во што се вложени 27 милијарди евра

ЕУ НЕ ЖАЛЕЛА ПАРИ: Еве каде и во што се вложени 27 милијарди евра

ЧЕТВРТА ГОДИНА ПО РЕД „ШВАЈЦАРЕЦОТ“ Е БРОЈ ЕДЕН: Оваа компанија е најугледна во цел свет!

ЧЕТВРТА ГОДИНА ПО РЕД „ШВАЈЦАРЕЦОТ“ Е БРОЈ ЕДЕН: Оваа компанија е најугледна во цел свет!

Познато колку Македонци добиле работна дозвола лани во Германија. Повеќе од Албанија, а и Србија изгледа помала

Познато колку Македонци добиле работна дозвола лани во Германија. Повеќе од Албанија, а и Србија изгледа помала

Во Германија живеат 11 милиони странци без германски пасош, Македонците се зголемуваат

Во Германија живеат 11 милиони странци без германски пасош, Македонците се зголемуваат

Електричните автомобили всушност повеќе загадуваат дури и од дизелашите?

Електричните автомобили всушност повеќе загадуваат дури и од дизелашите?

Исклучените од парно да пополнат формулар

Исклучените од парно да пополнат формулар

Светска банка: Решеното име отвара простор за поголем раст

Светска банка: Решеното име отвара простор за поголем раст

Кој е црепот што прави профит 30 отсто од приходите?

Кој е црепот што прави профит 30 отсто од приходите?

Случај Топлификација: Има ли причина за молкот на институциите

Случај Топлификација: Има ли причина за молкот на институциите