31 Мај, 2020
0.0568

ЌЕ СЕКНЕ ДАНОКОТ ОД ОБЛОЖУВАЛНИЦИТЕ - класичните не работат, интернет игрите уште ги нема

Објавено во: Финансии 08 Мај, 2020

Лани граѓаните на земјава дале вкупно 200 милиони евра за да уплатат ливче во некоја од спортските обложувалници во земјава.

Но, оваа година тој износ сигурно ќе биде помал, бидејќи обложувалниците веќе не работат два месеци, а не се знае ниту кога ќе бидат отворени.

Граѓаните лани просечно по тикет уплаќале по околу 200 денари. Ова значи дека имало многу што уплаќале ливче од по 50 денари, но и такви што „ставале“ поголеми суми.

Додека, пак, лани обложувалниците во вид на добивки им исплатиле на играчите сума од 150 милиони евра. Или во превод, кај обложувалниците останале како „ќар“ 50 милиони евра.

Лани во спортските обложувалници биле уплатени голем број ливчиња, или 62,7 милиони тикети, говорат официјалните податоци на УЈП.

Државата, пак, од данок од приредувачите на игри на среќа во 2019 година се офајдила со околу 24 милиони евра, потврдуваат од УЈП.

Она што изненадува, е што во 2017 година на пример, обложувалниците по основ на задржан персонален данок на доход од исплатени добивки спрема играчите платиле износ од 38,8 милиони евра. Или, во 2019 година наплатениот данок во однос на 2017 е помал за 15 милиони евра. Зошто е така, не е јасно. Неодамна министерката за финансии Нина Ангеловска изјави дека годишно оваа индустрија му носи на државниот буџет по 30 до 40 милиони евра.

Оваа година, пак, државата сигурно ќе наплати уште помала сума од игрите на среќа, со оглед што од 15 март обложувалниците и казината престанаа да работат, а сега, иако оттогаш се поминати речиси два месеци, тие се уште не се отворени и не се знае кога тоа ќе се случи. Интернет игрите на среќа, како што велат од УЈП, се уште не се организираат. Затоа не се знае колку пари оваа дејност годинава ќе донесе во буџетот, но таа сигурно ќе биде многу помала во споредба со остварените приходи од лани. 

Можеби ќе ве интересира

КАМАТИТЕ УПОРНО ОДАТ НАДОЛУ - добро за тие што сакаат кредит, но неповолно за штедачите

КАМАТИТЕ УПОРНО ОДАТ НАДОЛУ - добро за тие што сакаат кредит, но неповолно за штедачите

Шекеринска: Ни требаат пари од странство!

Шекеринска: Ни требаат пари од странство!

АНГЕЛОВСКА ЗА ПЛАТЕЖНАТА КАРТИЧКА: Ќе им помогне на погодените и ќе ја намали сивата економија

АНГЕЛОВСКА ЗА ПЛАТЕЖНАТА КАРТИЧКА: Ќе им помогне на погодените и ќе ја намали сивата економија

БЕА БРОЈ ЕДЕН: Херц оди во стечај

БЕА БРОЈ ЕДЕН: Херц оди во стечај

ПОДАТОЦИ ЗА ПЛАТИ: Еве колку заработуваат Германците

ПОДАТОЦИ ЗА ПЛАТИ: Еве колку заработуваат Германците

Професорката Наумовска нов член на Надзорниот одбор на Прокредит банка

Професорката Наумовска нов член на Надзорниот одбор на Прокредит банка

МБА: Ќе се одржи националниот натпревар на Европскиот квиз на пари

МБА: Ќе се одржи националниот натпревар на Европскиот квиз на пари

За Алкалоид, Комерцијална банка и НЛБ банка бесплатни инвестициски анализи

За Алкалоид, Комерцијална банка и НЛБ банка бесплатни инвестициски анализи