07 Декември, 2022
0.0338

ЌЕ УДРИ ЕКОНОМСКИ УРАГАН, БИДЕТЕ ПОДГОТВЕНИ: Експертот Димон предупредува-„историјата ќе пишува за ова по 50 години“

Објавено во: Економија 02 Јуни, 2022

Добивај вести на Viber

Џејми Димон не е метеоролог, туку генерален директор на компанијата JP Morgan Chase и предвидува „ураган“ предизвикан од војната во Украина, растечки инфлациски притисоци и зголемување на каматните стапки на Федералните резерви.

„Во моментов е малку сончево, работите се одвиваат добро. „Сите мислат дека Федералните резерви може да се справат со ова“, рече Димон на конференцијата на економски аналитичари, пренесува CNN.

„Тој ураган е токму таму преку патот и доаѓа кај нас. Само не знаеме дали е мала бура или супербура Сенди. Подобро подгответе се“, рече Димон, додавајќи дека JP Morgan Chase се подготвувала за „лоши исходи“.

Тој, исто така, е загрижен што Федералните резерви почнуваат да го одмотуваат своето портфолио на обврзници, процес познат како квантитативно затегнување, истовремено зголемувајќи ги каматните стапки. Тоа е нешто за што пазарот не е подготвен, рече Димон, додавајќи дека луѓето „ќе пишуваат за ова во историските книги за 50 години“.

Но, Федералните резерви се во неволја. Димон рече дека централната банка мора да ги зголеми стапките поради зголемувањето на цените на становите и другите инфлаторни притисоци. Тој нагласи дека се уште мисли дека американскиот банкарски систем е во одлична состојба и дека може да ги издржи сите овие предизвици, пренесува СNN.

Димон исто така рече дека JP Morgan Chase ќе направи се што може за да привлече таленти да останат на врвот на финансискиот свет. Извршниот директор рече дека банката ќе биде „религиозна“ во однос на добрата плата за да ги задржи своите најдобри работници.

Ваквата детална анализана Димон доаѓа само неколку дена откако тој звучеше малку пооптимистички за тоа што е следно за пазарот и економијата.

Говорејќи на состанокот на аналитичарите кон крајот на мај, Димон рече дека „голема бура облаци“ се на хоризонтот за економијата, но изрази надеж дека тие би можеле да се „растураат“.

„Да беше ураган, ќе ви го кажев тоа“, рече Димон на состанокот на аналитичарите, додавајќи дека дури и сегашните услови не се како „цунамито“ со кое се соочија банките во 2007 и 2008 година, кога се стопи хипотекарниот пазар и кога пропаднаа неколку големи финансиски институции.

Можеби Димон сè уште не предвидува цунами, но ураганот е доволно лош и секако поштетен од обична бура. Димон рече дека е загрижен и за конфликтот во Украина и влијанието што ќе го има врз цената на нафтата, прогнозирајќи во среда дека се планира цените на суровата нафта на крајот да скокнат на 150 или дури 175 долари за барел.

„Војните носат лошо. Тие одат на југ. Имаат несакани последици“, рече тој, додавајќи дека овој конфликт ќе продолжи да ги разочарува пазарите на стоки ширум светот, влијаејќи на цените на нафтата, гасот и пченицата.

ФОТО: EPA/MICHEL EULER 

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Додека храната поскапува, има ли нешто што поевтинило?

Додека храната поскапува, има ли нешто што поевтинило?

Генерали Инвестментс: Пазарите на капитал продолжуваат да остваруваат благи добивки

Генерали Инвестментс: Пазарите на капитал продолжуваат да остваруваат благи добивки

ДИРЕКТОРСКИ ПРОМЕНИ ВО ЖИТО ЛУКС - нов потпретседател на УО и заменик генерален директор е Димитриос Плакоутсис

ДИРЕКТОРСКИ ПРОМЕНИ ВО ЖИТО ЛУКС - нов потпретседател на УО и заменик генерален директор е Димитриос Плакоутсис

За колку се зголемила минималната потрошувачка кошничка во ноември?

За колку се зголемила минималната потрошувачка кошничка во ноември?

МАЈКРОСОФТ ГО ДОБИВА ПРВИОТ СИНДИКАТ НА РАБОТНИЦИТЕ - рокот за гласање е до крајот на декември

МАЈКРОСОФТ ГО ДОБИВА ПРВИОТ СИНДИКАТ НА РАБОТНИЦИТЕ - рокот за гласање е до крајот на декември

Ескалација на трговските спорови меѓу ЕУ и Кина во Светската трговска организација

Ескалација на трговските спорови меѓу ЕУ и Кина во Светската трговска организација

Стопанската Комора на Македонија идентификува извозните можности и потенцијали на македонската економија

Стопанската Комора на Македонија идентификува извозните можности и потенцијали на македонската економија

Се зголемуваат платите во Владата за 5.350 денари

Се зголемуваат платите во Владата за 5.350 денари

НЛБ го постави Ѓоре Андоновски за директор на Lease&Go

НЛБ го постави Ѓоре Андоновски за директор на Lease&Go