21 Септември, 2020
0.0357

ЌЕ УДРИ ЛИ ДУБРОВНИК ПО РЕСТОРАНИТЕ: Со новиот закон ќе ги разбеснат и мештаните

Објавено во: Балкан 08 Ноември, 2019

Нов строг закон во декември би можел да удри по рестораните во Дубровник.

Како што пренесоа медиумите од соседството Дубровник кој со години наназад е меѓу најпопуларните туристички дестинации и стана доста популарен во познатата серија „Игра на престоли“ се разгледува радикален потег во борба против преголемиот број на туристи - забрана за отворање на нови ресторани.

Доколку советот на Дубровник гласа во декември за тој предлог и истиот биде изгласан, тогаш законот ќе забрани нови столици и столови во стариот дел на градот во наредните пет години.

Хрватските медиуми посочуваат дека ресторани ќе може да се отвораат внатре, но знаејќи го Стариот град, ќе биде многу тешко да се најде таков простор. Скоро сите ресторани работат претежно со градините, а доколку пак се случи некој од старите ресторани да затворат нови нема да можат да го заменат.

Бидејќи рестораните во Стариот град во Дубровник практично се приклештени за ѕидините со многу ограничен прстор , градините го спасуваат прометот а тоа значи дека во пракса новиот закон ќе значи и забрана за отворање на ресторан.

Бидејќи Градскиот совет го поседува целиот јавен простор во Дубровник, затоа ќе одлучи дали на ресторанот ќе му се додели надворешен простор со столици или не.

Со ефектите од прекумерниот туризам градот досега се носел така што го ограничувал бројот на бродови за крстарење кои пристугнуваат во градското пристаниште, намалувајќи го бројот на штандови за сувенири, како и редукција на столици и маси пред рестораните за 20 посто.

Сепак, овој потег СиЕнЕн го оцени како прв во борбата против прекумерниот туризам, потсетувајќи дека Венеција забранила отворање на ресоторани за брза храна во 2017 година но дека жителите на градот тврдат дека истата таа забрана не се почитува.


Можеби ќе ве интересира

Во грчкиот парламент влегоа предлог-законите за помош и соработка со нашата земја

Во грчкиот парламент влегоа предлог-законите за помош и соработка со нашата земја

ОД ШТО ПОЧИНА БЕБЕТО ПРОНАЈДЕНО МРТВО ВО СЕЛО КАЈ ВРШАЦ - еве што покажа обдукцијата

ОД ШТО ПОЧИНА БЕБЕТО ПРОНАЈДЕНО МРТВО ВО СЕЛО КАЈ ВРШАЦ - еве што покажа обдукцијата

Топчанел: Со Бујар Османи и Дритан Абазовиќ - дури четворица Албанци министри за надворешни работи на Балканот

Топчанел: Со Бујар Османи и Дритан Абазовиќ - дури четворица Албанци министри за надворешни работи на Балканот

(ВИДЕО) ОШТЕТЕНИ ОБЈЕКТИ НА КРИТ: Земјотресот создаде хаос

(ВИДЕО) ОШТЕТЕНИ ОБЈЕКТИ НА КРИТ: Земјотресот создаде хаос

Силен земјотрес ја стресе Грција

Силен земјотрес ја стресе Грција

При налетот на ураганот, град во Грција урна рекорд

При налетот на ураганот, град во Грција урна рекорд

(ФОТО+ВИДЕО) УРАГАН ВО ГРЦИЈА: Грците се засолнуваат, ќе дуваат ветрови со брзина над 200 км на час

(ФОТО+ВИДЕО) УРАГАН ВО ГРЦИЈА: Грците се засолнуваат, ќе дуваат ветрови со брзина над 200 км на час

Уште една лекарка тврди дека коронавирусот е создаден во лабораторија

Уште една лекарка тврди дека коронавирусот е создаден во лабораторија

Србите на анкета одговорија дека Грците им се најдобри пријатели

Србите на анкета одговорија дека Грците им се најдобри пријатели