12 Ноември, 2019
0.0167

ЌЕ „ЗАГИНЕ ЛИ“ ЕДЕН ОД НАЈУБАВИТЕ ДРВОРЕДИ ВО ЦЕНТАРОТ: Герила акција го тресе Скопје

Објавено во: Македонија 09 Ноември, 2019

По најавата на градските власти да се проширува улицата Даме Груев за уште две ленти за автомобили утринава Скопје се буди со герила акција притив сечењето на дрвјата во градот.

Имено, доколку се изведе најавата токму таму, според организаторите на акцијата, под закана од сечење се 20тина стари дрвја во еден од најубавите дрвореди во центарот на Скопје.


Герила акцијата порачува Стоп за сечењето на дрвјата во градот!!!

Минатиот месец дел од медиумите пренесоа дека Шилегов, планира целосно откупување и уривање на зградата „Макоил“ (поранешна зграда на „Макотекс“), по што би се проширила улицата „Даме Груев“ во рамки на заложбите да прерасне во булевар, а строгиот центар на градот да стане пешачка зона.

Во моментов се изготвуваат соодветните проекти кои се во почетна фаза, во чии рамки се планира целосно откупување и уривање на зградата „Макоил“ (поранешна зграда на „Макотекс“), по што би се проширила улицата „Даме Груев“ – посочуваа тогаш од Град Скопје.


Инаку, Градот распиша оглас за изработка на основен проект за обезбедување на поголем простор за движење на граѓаните, пред сè во Малиот ринг, поточно за улиците „ВМРО“ и „Даме Груев“. Станува збор за потегот од раскрсницата со булеварот „Партизански одреди“ со раскрсницата на улицата „Димитрија Чуповски“ и улицата „11 Октомври“ со улицата „Филип II Македонски“.


Фото: Фејсбук/ИнаЕден

Можеби ќе ве интересира

ЕКСКЛУЗИВНО ИНТЕРВЈУ СО МИЛЧО МАНЧЕВСКИ: Убаво ми е во моја кожа и со никого не би се менувал

ЕКСКЛУЗИВНО ИНТЕРВЈУ СО МИЛЧО МАНЧЕВСКИ: Убаво ми е во моја кожа и со никого не би се менувал

Полковник Јанковиќ: Како членка на НАТО никогаш повеќе нема да се донесе одлука без вас

Полковник Јанковиќ: Како членка на НАТО никогаш повеќе нема да се донесе одлука без вас

Пендаровски денеска на средба со Макрон и прв вистински претседателски испит

Пендаровски денеска на средба со Макрон и прв вистински претседателски испит

(ФОТО) Емануел Макрон го пречека Пендаровски

(ФОТО) Емануел Макрон го пречека Пендаровски

„ЦРНА ТРОЈКА“: Многу високо аерозагадување во три града

„ЦРНА ТРОЈКА“: Многу високо аерозагадување во три града

ФОКУС НА ДЕНОТ: Пендаровски замина на средба со Макрон, се покачуваат платите во здравството

ФОКУС НА ДЕНОТ: Пендаровски замина на средба со Макрон, се покачуваат платите во здравството

ОТВОРЕН И ИСКРЕН ДО СРЖ И СЕ ЗА „ВРБА“: Ексклузивно интервју со Милчо Манчевски

ОТВОРЕН И ИСКРЕН ДО СРЖ И СЕ ЗА „ВРБА“: Ексклузивно интервју со Милчо Манчевски

СЕ ШВЕРЦУВА ДУРИ И АРОМА ЗА НАРГИЛЕ - Царината заплени разни стоки

СЕ ШВЕРЦУВА ДУРИ И АРОМА ЗА НАРГИЛЕ - Царината заплени разни стоки

Кочанскиот загадувач доби клуч на врата од 30 дена

Кочанскиот загадувач доби клуч на врата од 30 дена