19 Април, 2019
0.0455

Ќе започне ли денеска судењето за „Маѓар телеком“?

Објавено во: Македонија 18 Март, 2019

По двегодишни одложувања денес продолжува судењето за случајот "Маѓар Телеком". Случајот на СЈО го води обвинителката Лиле Стефанова.

Во овој случај обвини се тројца поранешни директори на "Телеком", Атила Сендреи, Ролф Плат и Золтан Кишјакус, кои повеќе од седум години се недостапни за органите на прогонот.

Во овој случај, постојат сомневања дека се вклучени и функционери и политичари од Македонија, за кои постои сомневање дека земале мито.

Претходното рочиште беше одложено лани во ноември откако судијката Ленка Давиткова, појасни дека до скопскиот Кривичен суд е пристигнат допис од Специјалното јавно обвинителство и дека се бара пролонгирање на судењето. Од СЈО побараа одложување на судењето за „Маѓар телеком“ за да можат да ги проучат бројните списи кои се во предметот.

Судот даде согласност но во записник беше констатирано дека и обвинетите: Атила Сендреи, Ролф Плат и Золтан Кишјакус, се уште се недостапни за органите на прогонот.

Финансискиот скандал кој се поврзува со имињата на некогашните менаџери беше отворен уште во 2008. година кога беше распишана меѓународна потерница за Сендреи, Плат и Кишјакус. Три годни подоцна, односно во 2011. година, тие беа обвинети за злоупотреба на службената положба и овластување, односно дека на сметка на Кипар биле префрлани милионски суми евра.


Можеби ќе ве интересира

ФОКУС НА ДЕНОТ: Завршува кампањата, „бомбите“ одекнуваат, милиони се нудат

ФОКУС НА ДЕНОТ: Завршува кампањата, „бомбите“ одекнуваат, милиони се нудат

ВМРО-ДПМНЕ поднесува приговори до Антикорупциска: СДСМ влијае на изборите со менување на ДУП!?

ВМРО-ДПМНЕ поднесува приговори до Антикорупциска: СДСМ влијае на изборите со менување на ДУП!?

По претседателските избори се поднесува предлог за декриминализација на канабисот

По претседателските избори се поднесува предлог за декриминализација на канабисот

Самсоненко објави тажна вест: Вработувам 5.000 луѓе, си одам од Вардар

Самсоненко објави тажна вест: Вработувам 5.000 луѓе, си одам од Вардар

(ФОТО) Заев направи селфи со минувач во Шуто Оризари

(ФОТО) Заев направи селфи со минувач во Шуто Оризари

И Миле Јанакиески молчел

И Миле Јанакиески молчел

Заев потврди: Новите „бомби“ се дел од разговорите предадени на СЈО

Заев потврди: Новите „бомби“ се дел од разговорите предадени на СЈО

АХВ ги засилува контролите: Боја за јајца за Велигден само од маркети!

АХВ ги засилува контролите: Боја за јајца за Велигден само од маркети!

СДСМ се сели во хотел, ВМРО- ДПМНЕ останува во својата палата

СДСМ се сели во хотел, ВМРО- ДПМНЕ останува во својата палата