25 Мај, 2018
0.5196
    ALK 7872.21    -0.65%     BESK 8017.33    3.6%     GRNT 748.68    4.56%     KPSS 300    -36.31%     MPT 31000.31    0%     OHB 6396.66    -0.83%     REPL 62000    0.81%     RMDEN13 96.7    0.73%     RMDEN14 96.1    0.63%     RMDEN16 95.5    0%     RZIN 125    4.17%     SBT 1951    -0.61%     SLAV 3600    0%     STB 1015.5    -0.27%     STBP 1180.55    5.3%     STIL 130    -0.94%     TEL 278.08    2.99%     TNB 12929.5    -4.14%     TTK 881.96    2.88%     UNI 2360    -0.04%     USJE 23003    -0.63%     ZPKO 2857    0%

Ќе завршат ли протестите на работниците во „Еурокомпозит“ по средбата со Кочо Анѓушев?

Објавено во: Македонија 14 Февруари, 2018

Се огласи владата по еднонеделниот протест на вработените во „Еурокомпозит“.

Претставниците од синдикатот и менаџерите на компанијата ќе разговараат со вицепремиерот Кочо Анѓушев за да најдат начин како да се реши големиот проблем со компанијата.

Имено, работниците се децидни во своите барања и не отстапуваат во ниедно од нив. Тие не бараат ништо повеќе од тоа што заслужиле и за коешто работеле- компанијата да започне да исплаќа бруто- плата и да се надоместат заостанатите придонеси од јуни 2012 година до денес.


-  Сега засега остануваме со протестите, додека не ја оствариме средбата. Доколку се успее да се најде некое заедничко решение, можеби ќе се прекинат овие штрајкови, а доколку не ќе продолжиме и порадикално. Ние досега имавме дветри средби со Анѓушев, а ова ќе ни биде четврта средба и ние настапуваме со истите ставови и со двете барања- неисплатените плати и бруто- плата- рече претседателот на синдикатот Роберт Богданоски.

- Ставот наш го повторивме и пред вработените, значи истото мислење го делат со нас за да нема отстапки од тие барања, зашто веќе десеттина години сме лажени и еднаш мора да дојде крај на оваа агонија- рече Цветан Бунтески, синдикален претставник во фирмата.


Можеби ќе ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ на Фејсбук повика на антивладин протест на 2 јуни

ВМРО-ДПМНЕ на Фејсбук повика на антивладин протест на 2 јуни

Му го каменувале автомобилот и го тепале

Му го каменувале автомобилот и го тепале

Шешељ го нарече Џафери терорист, а тој вели не се оптоварува со тоа

Шешељ го нарече Џафери терорист, а тој вели не се оптоварува со тоа

УШТЕ ЕДНА ТРАГЕДИЈА: Прегазен пешак во Ѓорче Петров

УШТЕ ЕДНА ТРАГЕДИЈА: Прегазен пешак во Ѓорче Петров

На кои реки им се зголеми водостојот?

На кои реки им се зголеми водостојот?

КОЛКУ СЕ ЗАШТИТЕНИ РАБОТНИЦИТЕ: Работник во Струга тешко повреден од пад од скеле

КОЛКУ СЕ ЗАШТИТЕНИ РАБОТНИЦИТЕ: Работник во Струга тешко повреден од пад од скеле

Разбојници ноќеска ограбиле бензинска кај Радишани и избегале

Разбојници ноќеска ограбиле бензинска кај Радишани и избегале

ГРУЕВСКИ НА ФЕЈСБУК: Прва пресуда, прва реакција?

ГРУЕВСКИ НА ФЕЈСБУК: Прва пресуда, прва реакција?

АГРЕСИЈА ПОМЕЃУ ПРИЈАТЕЛИ: Се степале девојчиња во ноќен клуб во Скопје

АГРЕСИЈА ПОМЕЃУ ПРИЈАТЕЛИ: Се степале девојчиња во ноќен клуб во Скопје