24 Март, 2019
0.2418
    ADIN 691    0%     ALK 8430.59    0.36%     GRNT 826.25    2.01%     KMB 5672.66    -0.24%     MKSD 211    -0.27%     MPOL 389    0%     MTUR 5030    -1.37%     RMDEN17 98    -0.28%     RZLE 18    -14.29%     STB 1180    -1.31%     STIL 112.87    -0.99%     UNI 2300.35    0%

Ќе земат оштета за кобната несреќа кај Ласкарци, ама таа нема да ги врати згаснатите животи

Објавено во: Македонија 19 Февруари, 2019

По неколку дена, болката уште пече во гради. Најблиските на загинатите во несреќата која на 13 февруари однесе во смрт 15 животи уште во неверување дека нивните најмили повеќе не се меѓу нив.

Соништата на 15 луѓе меѓу кои повеќето допрва требаше да му се радуваат на животот згаснаа во еден миг.

Автобусот на компанијата „Дурмо турс“ кој проби три заштитни огради и излета од пат превртувајќи се бил осигуран. Тоа значи дека осигурителна компанија на повредените и на семејствата на починатите ќе им исплати оштета.

4500 евра е сумата која ќе ја земат оштетените, додека семејствата на настраданите ќе земат по 9000 евра.

Овие пари нема да ги вратат нивните деца, мајки , татковци...нивните животи не се купуваат со никакви пари. 

Но, барем за некаква утеха иако за ваква трагедија не постои утеха, надлежните и оние кои ја истражуваат несреќата нека се потрудат да ги најдат вистинските причини.

Ги уби ли заштитната ограда 15 патници во автобусот на „Дурмо“? -

Детали за оваа тема читајте тука.

Можеби ќе ве интересира

ФОКУС НА ДЕНОТ: Спасовски нема да дозволи уцени, кој има лиценци за одгледување на канабис?

ФОКУС НА ДЕНОТ: Спасовски нема да дозволи уцени, кој има лиценци за одгледување на канабис?

Пожари беснеат во Македонија, оган се шири кон Кавадарци

Пожари беснеат во Македонија, оган се шири кон Кавадарци

Спасовски за писмото од ИВЗ: Сметаме дека заканите се неприфатливи

Спасовски за писмото од ИВЗ: Сметаме дека заканите се неприфатливи

ВМРО-ДПМНЕ: Млад роднина на Хари Локвенц добил концесија за ординација

ВМРО-ДПМНЕ: Млад роднина на Хари Локвенц добил концесија за ординација

Османи побара „награда“ од Европската комисија и за доброто чување на границата

Османи побара „награда“ од Европската комисија и за доброто чување на границата

Скопскиот бискуп ги повика посетителите да бидат пристојни за време на литургијата на Папата Франциск

Скопскиот бискуп ги повика посетителите да бидат пристојни за време на литургијата на Папата Франциск

Познат слоганот под кој Пендаровски оди на избори

Познат слоганот под кој Пендаровски оди на избори

ВМРО-ДПМНЕ: ИСИС добија три пати помали казни

ВМРО-ДПМНЕ: ИСИС добија три пати помали казни

Академик Изет Зеќири: 45,6 отсто од семејствата со помош за трето дете беа албански, затоа се укинува

Академик Изет Зеќири: 45,6 отсто од семејствата со помош за трето дете беа албански, затоа се укинува