25 Мај, 2018
0.3299
    ALK 7872.21    -0.65%     BESK 8017.33    3.6%     GRNT 748.68    4.56%     KPSS 300    -36.31%     MPT 31000.31    0%     OHB 6396.66    -0.83%     REPL 62000    0.81%     RMDEN13 96.7    0.73%     RMDEN14 96.1    0.63%     RMDEN16 95.5    0%     RZIN 125    4.17%     SBT 1951    -0.61%     SLAV 3600    0%     STB 1015.5    -0.27%     STBP 1180.55    5.3%     STIL 130    -0.94%     TEL 278.08    2.99%     TNB 12929.5    -4.14%     TTK 881.96    2.88%     UNI 2360    -0.04%     USJE 23003    -0.63%     ZPKO 2857    0%

Досие: Клинички по месеци на препукувања тргна кон изградба

Објавено во: Македонија 24 Јануари, 2018

Новиот клинички центар во Скопје не му беше судено да биде изграден според визијата и стратегијата на долгогодишниот министер за здравство Никола Тодоров ниту пак според определбите на претходната влада. Ветувањето кое Тодоров во април 2017 мислеше дека го реализирал пред граѓаните набрзо беше нарушено од страна на новата влада предводена од Заев која го стопираше процесот и побара ревизија на склучениот договор. 

„Рокот за завршување на градбата на новиот Клинички центар е предвиден за 45 месеци. Вкупната новопроектирана нето површина на оваа зграда изнесува 47 илјади метри квадратни, околу 6,5 илјади метри квадратни проодни тераси и покривни градини. Зградата се состои од едно подземно ниво, приземје, девет ката и современ хелиодром хелидром за транспорт на пациенти на десеттото ниво со површина од 531 метар квадратен“, истакна тогаш Тодоров. 

Договорот го добија македонските градежни гиганти „Бетон“ и „Гранит“ заедно со италијанска компанија во вредност од 72 милиони евра. Сепак, се  тврдеше дека Конзорциум предводен од фирма со негативен бонитет, споротивно на тендерските услови е одбрана да го гради новиот Клинички центар.  

Се отвари прашањето по кои критериуми и зошто Комисијата за евалуација ја одбрала понудата на козорицумот со негативен бонитет, кога во тендерската документација децидно стои дека еден од условите е фирмата да покаже позитивна финансиска состојба.

Сагата за новиот клинички центар продолжи со меѓупартиски обвинувања.

„Да сакаа Тодоров и Никола Груевски да биде изграден новиот клинички центар, немаше да ги излажат граѓаните и ќе го реализираа даденото ветување од 2012 година. Клиничкиот центар во Скопје требаше да биде готов до 2 јануари 2017 година, посочија од тогаш се уште опозициската СДСМ.

Бидејќи набрзо се сменија политичките улоги, од страна на опозиција не молчеше ниту ВМРО-ДПМНЕ кои го таргетираа министерот Арбен Таравари како еден од најлошите на оваа позиција.

„Три месеци поминаа од владеењето на неспособниот министер Таравари и антиреформската влада на СДС, а уште нема ниту камен ставено на веќе подготвениот проект за изградба на нов клинички центар“, посочи во септември Дафина Стојановска на прес конференцијата на ВМРО-ДПМНЕ.

Таравари имаше и свои изговори, но и тој како министер не стигна да го започне проектот за изградба на клиничкиот центар „Мајка Тереза“.

„Во моментов се прави внатрешна ревизија на тендерската постапка, пoтоа следува надворешна ревизија и штом ќе ги имаме резултатите од двете, ќе донесеме конкретна одлука на ова прашање и јавноста ќе биде навремено информирана. Има недостатоци, сега разговараме со финансиерот Светска Банка за релокација на клиничкиот центар, некаде во периферија. Ни треба трајно решение. Бидејќи сега не станува збор за клинички центар, туку за интерни клиники. Треба да поминеме со што помалку штети од проблемите што ги правеше претходната власт“ изјави Таравари во интервју за Фактор во јули минатата година.

По неколку месеци на „оладување“ на оваа тема конечно новата влада ја презеде одговорноста и ги напрви првите поконкретни чекори кои даваат надеж дека сепак, изградбата на новиот клинички центар „Мајка Тереза“ конечно ќе започне во текот на оваа година.

„На седница на владата учествуваше и делегација на Банката на Советот на Европа која ги презентираше опциите за активирање на изградбата на Универзитетскиот клинички центар (УКЦ), со вклучени експертски мислења за предвидените опции и алтернативи во однос на локацијата на УКЦ. На седницата беше искажана јасната определба на Владата на Република Македонија дека ова е еден од најважните приоритети во оваа година, и дека се очекува конечната одлука за најдобрите опции за изградба на Јавната здравствена установа Универзитетски клинички центар „Мајка Тереза“ да биде донесена наскоро“ соопштија од Владата.

Се очекува за изградбата да бидат вложени како што беше предвидено околу 70 милиони евра, но засега нема конкретни детали за локацијата, изведниот проект и дали на новиот тендер ќе може да се пријават и домашни фирми, ниту пак колку месеци ќе трае изградбата.

Сепак, „среќата“ да ја води изградбата на новиот клинички центар како најкапитален проект во здравството ќе ја има Венко Филипче кој по бројни перипетриии и борби за превласт на центрите на моќ конечно беше избран да го замени Таравари и да го пополни со месеци испразнетото министерско столче.

Автор: Христијан Станоевиќ

Можеби ќе ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ на Фејсбук повика на антивладин протест на 2 јуни

ВМРО-ДПМНЕ на Фејсбук повика на антивладин протест на 2 јуни

Му го каменувале автомобилот и го тепале

Му го каменувале автомобилот и го тепале

Шешељ го нарече Џафери терорист, а тој вели не се оптоварува со тоа

Шешељ го нарече Џафери терорист, а тој вели не се оптоварува со тоа

УШТЕ ЕДНА ТРАГЕДИЈА: Прегазен пешак во Ѓорче Петров

УШТЕ ЕДНА ТРАГЕДИЈА: Прегазен пешак во Ѓорче Петров

На кои реки им се зголеми водостојот?

На кои реки им се зголеми водостојот?

КОЛКУ СЕ ЗАШТИТЕНИ РАБОТНИЦИТЕ: Работник во Струга тешко повреден од пад од скеле

КОЛКУ СЕ ЗАШТИТЕНИ РАБОТНИЦИТЕ: Работник во Струга тешко повреден од пад од скеле

Разбојници ноќеска ограбиле бензинска кај Радишани и избегале

Разбојници ноќеска ограбиле бензинска кај Радишани и избегале

ГРУЕВСКИ НА ФЕЈСБУК: Прва пресуда, прва реакција?

ГРУЕВСКИ НА ФЕЈСБУК: Прва пресуда, прва реакција?

АГРЕСИЈА ПОМЕЃУ ПРИЈАТЕЛИ: Се степале девојчиња во ноќен клуб во Скопје

АГРЕСИЈА ПОМЕЃУ ПРИЈАТЕЛИ: Се степале девојчиња во ноќен клуб во Скопје