22 Март, 2019
0.2438
    ADIN 691    0%     ALK 8430.59    0.36%     GRNT 826.25    2.01%     KMB 5672.66    -0.24%     MKSD 211    -0.27%     MPOL 389    0%     MTUR 5030    -1.37%     RMDEN17 98    -0.28%     RZLE 18    -14.29%     STB 1180    -1.31%     STIL 112.87    -0.99%     UNI 2300.35    0%

Клонирани мајмуни први на листата: Научни настани по кои ќе ја памтиме 2018

Објавено во: Свет 12 Јануари, 2019

Во текот на 2018 година имаше неколку научни настани кои ја одбележаа годината. 

Nauka kroz priče  издвојува неколку од нив. 

Во Шангај во Институтот за неуронаука на кинеската академија, во јануари 2018 година претставни се Зонг Зонг и Хуа Хуа, први клонирани мајмуни. 

Ракетата Falcon Heavy беше лансирана во вселената. Таа полета од Суматра и направи нова ера во истражувањето на вселената.  Ова се случи на 6 февруари. 

Смртта на Стивен Хонкинг, познат физичар се случи на 14 март. Тој почина во својот дом во Кембриџ, а веста ја пренесоа сите светски медиуми. 

Tiangong-1 е кинеската вселенска станица која падна на земјата. Ова се случи на 2 април во Тихиот Океан. Поголем дел од неа изгорел во вселената. 

На 27 јули видлив беше астрономскиот феномен, целосно помрачување на Месечината. 

Тим од кинески научници создаде генетски модифицирани бебиња. 

На 26 ноември на Марс се спушти метална птица со три нозе. Со ова ќе се испита дали на Марс може да има живот. 

Можеби ќе ве интересира

ЖИТЕЛИТЕ СЕ ЕВАКУИРААT: Два силни циклони се движат кон Австралија

ЖИТЕЛИТЕ СЕ ЕВАКУИРААT: Два силни циклони се движат кон Австралија

Дали Исламска држава е целосно поразена во Сирија?

Дали Исламска држава е целосно поразена во Сирија?

ГРАТИС ПОСЕТА НА НАЈСРЕЌНАТА ЗЕМЈА НА СВЕТОТ: Еве што треба да направите

ГРАТИС ПОСЕТА НА НАЈСРЕЌНАТА ЗЕМЈА НА СВЕТОТ: Еве што треба да направите

Напаѓач избоде свештеник за време на миса

Напаѓач избоде свештеник за време на миса

Скандал во Фејсбук, на удар милиони корисници: Еве на кој му се познати нашите лозинки

Скандал во Фејсбук, на удар милиони корисници: Еве на кој му се познати нашите лозинки

На Меј и помина барањето во ЕУ, ќе и оди ли тешко за Брегзитот дома

На Меј и помина барањето во ЕУ, ќе и оди ли тешко за Брегзитот дома

Брентон Тарант пред да го изврши нападот објавил документ

Брентон Тарант пред да го изврши нападот објавил документ

По циклонот Идаи илјадници луѓе чекаат помош на покривите

По циклонот Идаи илјадници луѓе чекаат помош на покривите

Сакаше да запали автобус со деца за одмазда, момче ги спаси

Сакаше да запали автобус со деца за одмазда, момче ги спаси