20 Јануари, 2019
0.3055
    ALK 8300.96    -1.19%     GRNT 825    -1.05%     KJUBI 1543    -2.96%     KMB 5320    -0.58%     MPT 50000    -0.09%     MTUR 5050    -0.98%     OHB 6599.5    -0.01%     OKTA 4500    0%     RZLV 73    2.82%     STB 1244.42    -1.55%     STIL 118    -7.09%     TEL 302    0%     TNB 14989.86    -0.01%     UNI 2145    2.97%

Клонирани мајмуни први на листата: Научни настани по кои ќе ја памтиме 2018

Објавено во: Свет 12 Јануари, 2019

Во текот на 2018 година имаше неколку научни настани кои ја одбележаа годината. 

Nauka kroz priče  издвојува неколку од нив. 

Во Шангај во Институтот за неуронаука на кинеската академија, во јануари 2018 година претставни се Зонг Зонг и Хуа Хуа, први клонирани мајмуни. 

Ракетата Falcon Heavy беше лансирана во вселената. Таа полета од Суматра и направи нова ера во истражувањето на вселената.  Ова се случи на 6 февруари. 

Смртта на Стивен Хонкинг, познат физичар се случи на 14 март. Тој почина во својот дом во Кембриџ, а веста ја пренесоа сите светски медиуми. 

Tiangong-1 е кинеската вселенска станица која падна на земјата. Ова се случи на 2 април во Тихиот Океан. Поголем дел од неа изгорел во вселената. 

На 27 јули видлив беше астрономскиот феномен, целосно помрачување на Месечината. 

Тим од кинески научници создаде генетски модифицирани бебиња. 

На 26 ноември на Марс се спушти метална птица со три нозе. Со ова ќе се испита дали на Марс може да има живот. 

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Милијардер нурна во најдлабоката дупка на светот во морско дно и се шокирал од она што го затекнал

(ВИДЕО) Милијардер нурна во најдлабоката дупка на светот во морско дно и се шокирал од она што го затекнал

(ВИДЕО) Норвешка гради мега автопат: Чини 50 милијарди долари, ама ќе сфатите зошто толку многу!

(ВИДЕО) Норвешка гради мега автопат: Чини 50 милијарди долари, ама ќе сфатите зошто толку многу!

„Законот за робови“ ги вади Унгарците на улица

„Законот за робови“ ги вади Унгарците на улица

Никој не го виде. Останува нејасно дали Путин денеска се капеше во мраз-вода

Никој не го виде. Останува нејасно дали Путин денеска се капеше во мраз-вода

Кина станува телекомуникациски лидер-постепено воведува 5G мрежа

Кина станува телекомуникациски лидер-постепено воведува 5G мрежа

(ВИДЕО) ПЕКОЛЕН НАФТОВОД ВО МЕКСИКО: Над 20 мртви и 70 повредени во експлозија предизвикана од крадци

(ВИДЕО) ПЕКОЛЕН НАФТОВОД ВО МЕКСИКО: Над 20 мртви и 70 повредени во експлозија предизвикана од крадци

(ФОТО) МИСТЕРИОЗНАТА РУСОКОСА НА ПУТИН: Единствената жена која го следи на сите патувања а за неа не се знае ништо

(ФОТО) МИСТЕРИОЗНАТА РУСОКОСА НА ПУТИН: Единствената жена која го следи на сите патувања а за неа не се знае ништо

Два астрономски феномени викендов на небото

Два астрономски феномени викендов на небото

Маж се самозапали на плоштад, минувачите го изгаснаа

Маж се самозапали на плоштад, минувачите го изгаснаа