05 Октомври, 2022
0.0244

КЛУБОВИТЕ НА ПОПУЛАРНАТА ПЛАЖА ЗРЧЕ ГИ ЕВАКУИЛАРЕ ГОСТИТЕ, ОТСТРАНЕТИ И 200 АВТОМОБИЛИ ОД ПАРКИНГОТ - пожарот на Паг за среќа е локализиран

Објавено во: Балкан 09 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Според извештајот на Хрватскиот противпожарен сојуз (ХВЗ), пожарникарите на крајбрежјето имаат полни раце работа, изгаснале бројни пожари, а многу се уште се активни - од Приморско-горската жупанија до сплитско-далматинската жупанија.

Една од плажите кои настрада е популарната плажа Зрче на островот Паг. 

Боровата шума до плажата Зрче на Паг изгоре денеска утрото, од четири до седум часот, а неколку илјади посетители на клубовите таму се евакуирани. За среќа нема повредени, а пожарот е под контрола благодарение на акциите на пожарникарите, изјави Хини од окружната противпожарна команда.

Сообраќајот на државниот пат ДЦ106 Паг-Новаља во Новаља е целосно запрен од 04:00 до 07:10 часот и сега е нормализиран, потврдија од Полициската станица Новаља.

„Пожарот се движел кон населбата, но е локализиран“

Како што изјави за Хина командантот на округот Звонимир Лончариќ, пожарот на Зрче е целосно ставен под контрола и дека од седум часот благодарение на канадерот, кој околу шест часот ја отстранил опасноста од натамошно ширење на пожарот со три водени бомби. 

„Во еден момент околу 16 часот пожарот бил покрај патот Новаља-Колан и стигнал кон населбата, ја зафатил тревата кон куќите, но по само десетина метри таму е локализиран. Изгоре само околу стотина метри квадратни трева“, изјави Лончариќ.

На терен беа 50 пожарникари со 20 противпожарни возила, а на помош, покрај локалните пожарникари, пристигнаа и пожарникари од неколку доброволни противпожарни компании од Задарската жупанија и една екипа од Државната интервентна единица за цивилна заштита од Задар.

Од паркингот се преместени и 200 автомобили

Утрото задарските сили беа малку ослободени, за да можат луѓето да се одморат бидејќи, за жал, како што рече Лончариќ, мора да бидат подготвени да дејствуваат на друго место. Наскоро, вели тој, и домашните пожарникари ќе бидат намалени на минималниот број неопходен за гаснење и чување на местото на пожарот.

Во текот на ноќта, покрај евакуацијата на илјадници гости на Зрче, околу 200 автомобили мораа да бидат отстранети од паркингот за да можат противпожарните возила да пристапат до запалената борова шума и поради опасноста автомобил да се запали и да предизвика верижна реакција на пожари и експлозии на други автомобили.

Извор: Индекс.хр

Фото: Принтскрин

Можеби ќе ве интересира

Собарки на Миконос јаделе слатки кои ги оставиле гостите и завршиле во болница со халуцинации

Собарки на Миконос јаделе слатки кои ги оставиле гостите и завршиле во болница со халуцинации

(ВИДЕО) Експлозија на гас урна зграда во Турција

(ВИДЕО) Експлозија на гас урна зграда во Турција

Словенија го измени Законот за семејство: Бракот е заедница на две лица, истополовите партнери можат да посвојуваат деца

Словенија го измени Законот за семејство: Бракот е заедница на две лица, истополовите партнери можат да посвојуваат деца

СЕКОГАШ БЕА НАСМЕАНИ, МАЛОТО ДЕВОЈЧЕ ИМ МАВТАШЕ НА СИТЕ ДОДЕКА ПОМИНУВАА - соседите не можат да поверуваат дека таткото монструм си ја задави малата ќеркичка

СЕКОГАШ БЕА НАСМЕАНИ, МАЛОТО ДЕВОЈЧЕ ИМ МАВТАШЕ НА СИТЕ ДОДЕКА ПОМИНУВАА - соседите не можат да поверуваат дека таткото монструм си ја задави малата ќеркичка

Словенија не сака влез на Украина во НАТО

Словенија не сака влез на Украина во НАТО

Страшно злосторство ја потресе Србија: Татко си ја убил својата двегодишна ќерка, а потоа се самоубил

Страшно злосторство ја потресе Србија: Татко си ја убил својата двегодишна ќерка, а потоа се самоубил

УЖАС ВО БАЊАТА ВО НИШКИОТ ЗАТВОР - затвореник најден со тешки повреди, чуварите затекнале морничава глетка

УЖАС ВО БАЊАТА ВО НИШКИОТ ЗАТВОР - затвореник најден со тешки повреди, чуварите затекнале морничава глетка

ГОЛЕМО ТРУЕЊЕ СО ПЕЧУРКИ ВО СРБИЈА, ОСУММИНА ВО ТЕШКА СОСТОЈБА - хоспитализирани уште четворица пациенти, ВМА предупредува: Внимавајте при купувањето

ГОЛЕМО ТРУЕЊЕ СО ПЕЧУРКИ ВО СРБИЈА, ОСУММИНА ВО ТЕШКА СОСТОЈБА - хоспитализирани уште четворица пациенти, ВМА предупредува: Внимавајте при купувањето

„СЕЛФИТО ГО НАПРАВИ КАНЦЕЛАРОТ, ЈАС ТОА НЕ УМЕАМ ДОБРО“: Вучиќ, Орбан и Неамар ја овековечија средбата

„СЕЛФИТО ГО НАПРАВИ КАНЦЕЛАРОТ, ЈАС ТОА НЕ УМЕАМ ДОБРО“: Вучиќ, Орбан и Неамар ја овековечија средбата