19 Јануари, 2022
0.0224

Клучни моменти, сѐ се поклопува со телефонот: Еве што му се случило на Матеј ноќта на неговото исчезнување

Објавено во: Балкан 13 Јануари, 2022

Реконструкцијата решила се?

МВР на Србија вчера попладнево се огласи за случајот со исчезнувањето на Матеј Периш, младиот сплитќанец, по кој веќе 14 дена се трага во Белград. Исто така, објавена е целосна реконструкција на настаните од таа ноќ (30 до 31 декември 2021 година), а објавени се и сите снимки од надзорните камери.

Одлучено е да се направи ваква реконструкција за да се запрат дезинформациите, особено откако изминативе денови на социјалните мрежи беа објавени различни снимки од Матеј Периш.

Полициски службеници прегледале стотина часовни материјали, снимки од сите надзорни камери од трасата на движење на Перис и околината, од моментот на напуштање на правец на Бетон хол во 1.43 часот до моментот на спуштање кон Сава, во 1.52 часот. каде му се губи секаква трага.

Големо внимание на јавноста привлече и видеото на кое се гледа како нешто лебди или плива во реката Сава. Се наведуваше дека се работи за Матеј Периш, а од друга страна се шушкаше дека се работи за некаков предмет. Се шпекулираше и дека видеото можеби не е направено ноќта на исчезнувањето на Матеј.

МВР со денешната презентација ја реши оваа дилема. Полицијата на видеото објавено на Јутјуб каналот на МВР на Србија вели дека Матеј кружел околу ресторанот „Саванова“, по што продолжил да се движи кон шеталиштето и реката.

Со лоцирањето на телефонот на Матеј, индикативно било движењето на еден предмет во Сава, а од МВР додаваат дека времето и рутата на движење на објектот во Сава се поклопиле со движењето на телефонот на Матеј.

Друга слика направена на 31 декември 2021 година, на 2 часа и 5 минути по полноќ, покажува објект што се движи преку реката кон Големиот воен остров. Од МВР додаваат дека е прегледан целиот расположлив видео материјал од новобелградската страна и кон Панчевскиот мост, но дека Матеј не бил забележан.


Foto: Printscreen

Можеби ќе ве интересира

ЗОШТО НЕ ОТИШЛЕ ВЕДНАШ ДА ГО БАРААТ, КОНСУМИРАЛ ЛИ НАРКОТИЦИ - хрватската полиција повторно ги сослушува другарите на Матеј, на распит оди и сплиќанката Маја

ЗОШТО НЕ ОТИШЛЕ ВЕДНАШ ДА ГО БАРААТ, КОНСУМИРАЛ ЛИ НАРКОТИЦИ - хрватската полиција повторно ги сослушува другарите на Матеј, на распит оди и сплиќанката Маја

ЖАЛ МИ Е ШТО НЕ СЕ ЈАВИВ, БАРЕМ ДА ГО СТОРЕВ ТОА ...- се огласи сплиќанката која Матеј ја барал последна пред да исчезне без траг

ЖАЛ МИ Е ШТО НЕ СЕ ЈАВИВ, БАРЕМ ДА ГО СТОРЕВ ТОА ...- се огласи сплиќанката која Матеј ја барал последна пред да исчезне без траг

ПРВИ ДВА СМРТНИ СЛУЧАИ ОД ОМИКРОН ВО ЦРНА ГОРА - не биле вакцинирани

ПРВИ ДВА СМРТНИ СЛУЧАИ ОД ОМИКРОН ВО ЦРНА ГОРА - не биле вакцинирани

СЕ ОБЛЕКУВА БРЕНДИРАНО, ЖИВЕЕ НА ВИСОКА НОГА И БЕЛГРАД И Е ОМИЛЕНА ДЕСТИНАЦИЈА - што крие Маја за исчезнувањето на Матеј

СЕ ОБЛЕКУВА БРЕНДИРАНО, ЖИВЕЕ НА ВИСОКА НОГА И БЕЛГРАД И Е ОМИЛЕНА ДЕСТИНАЦИЈА - што крие Маја за исчезнувањето на Матеј

МОРА ДА ПРЕСТАНЕМЕ ДА СЕ ФАСЦИНИРАМЕ СО БРОЈКИТЕ НА НОВОЗАРАЗЕНИ - српски лекари сметаат дека пандемијата ќе заврши порано од она што мислат 99 отсто од луѓето

МОРА ДА ПРЕСТАНЕМЕ ДА СЕ ФАСЦИНИРАМЕ СО БРОЈКИТЕ НА НОВОЗАРАЗЕНИ - српски лекари сметаат дека пандемијата ќе заврши порано од она што мислат 99 отсто од луѓето

Во Србија има над 18.000 заразени со корона

Во Србија има над 18.000 заразени со корона

Автобус од Косово се судри со камион полн дрва кај Ќустендил

Автобус од Косово се судри со камион полн дрва кај Ќустендил

ВО СРБИЈА ПОЧИНА 141-ВАТА ЛЕКАРКА ЖРТВА НА КОВИД - д-р Ана Чопорда работела во црвената зона и покрај нејзината тешка болест

ВО СРБИЈА ПОЧИНА 141-ВАТА ЛЕКАРКА ЖРТВА НА КОВИД - д-р Ана Чопорда работела во црвената зона и покрај нејзината тешка болест

Словенија ја зафати корона цунами

Словенија ја зафати корона цунами