19 Јуни, 2019
0.0370

Кога Договорот од Преспа ќе се гласа во грчкиот Парламент?

Објавено во: Македонија, Балкан 12 Јануари, 2019

Седум до десет дена. За толку време Договорот од Преспа ќе стигне во грчкиот Парламент,  прогнозираат медиумите во Атина. 

Се очекува дека спогодбата без проблем ќе биде ратификувана. Скоро сите анализи  во грчките  весници велат дека премиерот Алексис Ципрас  веќе го има обезбедено неопходното мнозинство од 151 пратеник. Според То Вима, во корпусот на пратеници кои ке гласаат за договорот ке влезат и дел од пратениците на партијата Независни Грци како и пратеници од опозициската Потами.

Медиумите пишуваат и за телефонските и СМС закани токму до оние во парламентот за кои се верува дека ке гласаат за договорот. 

Коалициски партнери во грчката Влада, Алексис Ципрас и Панос Каменос утре во 10.30 часот по локално време ќе одржат средба, објавија грчките медиуми, повикувајќи се на владини извори. Грците вчера будно следеа што ќе се случи во македонското Собрание. 

Можеби ќе ве интересира

Македонските историчари го предложиле датумот 7 октомври за Гоце Делчев, бугарските избувнале

Македонските историчари го предложиле датумот 7 октомври за Гоце Делчев, бугарските избувнале

Кирацовски демантира дека има „нова хациенда“

Кирацовски демантира дека има „нова хациенда“

Француски експерти ќе им ги пренесат на македонските своите знаења во патната инфраструктура

Француски експерти ќе им ги пренесат на македонските своите знаења во патната инфраструктура

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: Еве какво време ќе имаме денес

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: Еве какво време ќе имаме денес

Кирацовски ќе тужи медиуми кои шират лажни информации за неговиот имот

Кирацовски ќе тужи медиуми кои шират лажни информации за неговиот имот

Македонија ставена на „стенд бај“ за преговорите до октомври

Македонија ставена на „стенд бај“ за преговорите до октомври

Доналд Трамп ги продолжи вонредните мерки за санкции кон Северна Македонија

Доналд Трамп ги продолжи вонредните мерки за санкции кон Северна Македонија

Николовски тврди дека изработено е цело досие за корупцијата во државата

Николовски тврди дека изработено е цело досие за корупцијата во државата

Пушењето цигари во комбинација со загадениот воздух ќе си го земат „данокот“

Пушењето цигари во комбинација со загадениот воздух ќе си го земат „данокот“