22 Март, 2019
0.5117
    ADIN 691    0%     ALK 8430.59    0.36%     GRNT 826.25    2.01%     KMB 5672.66    -0.24%     MKSD 211    -0.27%     MPOL 389    0%     MTUR 5030    -1.37%     RMDEN17 98    -0.28%     RZLE 18    -14.29%     STB 1180    -1.31%     STIL 112.87    -0.99%     UNI 2300.35    0%

Кога Договорот од Преспа ќе се гласа во грчкиот Парламент?

Објавено во: Македонија, Балкан 12 Јануари, 2019

Седум до десет дена. За толку време Договорот од Преспа ќе стигне во грчкиот Парламент,  прогнозираат медиумите во Атина. 

Се очекува дека спогодбата без проблем ќе биде ратификувана. Скоро сите анализи  во грчките  весници велат дека премиерот Алексис Ципрас  веќе го има обезбедено неопходното мнозинство од 151 пратеник. Според То Вима, во корпусот на пратеници кои ке гласаат за договорот ке влезат и дел од пратениците на партијата Независни Грци како и пратеници од опозициската Потами.

Медиумите пишуваат и за телефонските и СМС закани токму до оние во парламентот за кои се верува дека ке гласаат за договорот. 

Коалициски партнери во грчката Влада, Алексис Ципрас и Панос Каменос утре во 10.30 часот по локално време ќе одржат средба, објавија грчките медиуми, повикувајќи се на владини извори. Грците вчера будно следеа што ќе се случи во македонското Собрание. 

Можеби ќе ве интересира

Се трага по маж кој го однеле водите на Вардар

Се трага по маж кој го однеле водите на Вардар

ФОКУС НА ДЕНОТ: Договор за СЈО нема, реисот на ИВЗ се заканувал

ФОКУС НА ДЕНОТ: Договор за СЈО нема, реисот на ИВЗ се заканувал

Рускоска: Зијадин Села го има спасено еден од демонстрантите

Рускоска: Зијадин Села го има спасено еден од демонстрантите

Андов: Човекот не успеа да го спречи атентатот, а потоа го снема

Андов: Човекот не успеа да го спречи атентатот, а потоа го снема

Стојан Андов тврди дека Фрчкоски не ја прочитал книгата која судот ја забрани

Стојан Андов тврди дека Фрчкоски не ја прочитал книгата која судот ја забрани

Нема договор за СЈО меѓу власта и опозицијата

Нема договор за СЈО меѓу власта и опозицијата

Протест за Алими: Не може да биде осуден, а Муковски, Василевски и Арнаудов ослободени

Протест за Алими: Не може да биде осуден, а Муковски, Василевски и Арнаудов ослободени

Ганка Цветанова за синот на Силјановска: Самоумислената „елита” се потсмева и ги омаловажува оние кои решиле да бидат свои

Ганка Цветанова за синот на Силјановска: Самоумислената „елита” се потсмева и ги омаловажува оние кои решиле да бидат свои

Владата размислува да пријави Реисот на ИВЗ по упатените закани

Владата размислува да пријави Реисот на ИВЗ по упатените закани