16 Јули, 2019
0.0411

Кога Грците планираат да постават табли со новото име на нашата земја?

Објавено во: Македонија 21 Март, 2019

Грчкиот министер за инфраструктура и транспорт, Кристос Спирцис денеска при посета на земјава, изјави дека патоказни табли со новото име Северна Македонија во Грција може да остават „неубави впечатоци“.

Објаснува дека патоказните табли со новото име на земјава – Република Северна Македонија во Грција не се поставени затоа што тоа може да остави некои „неубави впечатоци“. 

„Жално би било ако по поставувањето на таблите одредени кругови се обидат да ги уништат“, рече Спирцис по средбата со неговиот македонски колега Горан Сугарески. 

За тоа дали во знак на добра волја, постои простор за промена на името на аеродромот Македонија во Солун, Спирцис само кусо одговори дека „нема шанси“.

Во Грција сѐ уште стојат патните табли со назнака ФИРОМ, иако со Договорот од Преспа нашата земја е преименувана во Република Северна Македонија. 

Можеби ќе ве интересира

Реакција од новинар на 1ТВ: Глупоста на Катица да не ни ги уништи идеалите

Реакција од новинар на 1ТВ: Глупоста на Катица да не ни ги уништи идеалите

Трпеновски: Фрлена силна сенка врз СЈО, ова е пораз за сите нас

Трпеновски: Фрлена силна сенка врз СЈО, ова е пораз за сите нас

Правосудството со најслаба оценка кај македонските граѓани, безмалку половина сметаат дека СЈО треба да стави клуч на врата

Правосудството со најслаба оценка кај македонските граѓани, безмалку половина сметаат дека СЈО треба да стави клуч на врата

Антикорупциска: Советникот на ДУИ од Охрид не смее да учествува на тендерот

Антикорупциска: Советникот на ДУИ од Охрид не смее да учествува на тендерот

Кривичен суд до Јовески за пресудата за Латас: Расчисти си го својот двор!

Кривичен суд до Јовески за пресудата за Латас: Расчисти си го својот двор!

Чавушоглу доаѓа во Македонија со порака: Очекуваме конкретни чекори за ФЕТО

Чавушоглу доаѓа во Македонија со порака: Очекуваме конкретни чекори за ФЕТО

Слаѓана Тасева: Нов лидер на СЈО со интегритет и без импровизации

Слаѓана Тасева: Нов лидер на СЈО со интегритет и без импровизации

УТРИНСКИ ФОКУС: Боки 13 во Притвор - Што сработи Катица Јанева

УТРИНСКИ ФОКУС: Боки 13 во Притвор - Што сработи Катица Јанева

Реакција на СДСМ: Изградивме систем за борба против корупција

Реакција на СДСМ: Изградивме систем за борба против корупција