23 Март, 2018
0.0722

Koга ќе се одржи македонско - српска владина седница?

Објавено во: Македонија 21 Ноември, 2017

Владите на Македонија и на Србија ќе одржат заедничка владина седница. 

Тоа ќе се случи во февруари или март 2018 година, најавија денеска во Белград премиерите Зоран Заев и Ана Брнабиќ. 

Брнабиќ рече  дека на таа седница ќе бидат потпишани неколку важни договори и додаде дека Србија и Македонија ќе се посветат на јакнење на економската соработка. На денешната средба фокусот беше ставен на унапредување на работата на царината, но и на големите инфраструктурни објекти како што е завршувањето на Коридорот 10, изградбата на пругата Будимпешта-Белград-Скопје и гасното поврзување на Врање и Куманово.

Можеби ќе ве интересира

Алармантен водостојот на Охридското езеро

Алармантен водостојот на Охридското езеро

Едно лице загина во сообраќајна несреќа на регионалниот пат Плачковица-Штип

Едно лице загина во сообраќајна несреќа на регионалниот пат Плачковица-Штип

Протест пред МНР- Што му порачаа на Коѕијас?

Протест пред МНР- Што му порачаа на Коѕијас?

Во најкусиот месец за задоволување на основните потреби на четиричлено семејство биле потребни 32.383 денари

Во најкусиот месец за задоволување на основните потреби на четиричлено семејство биле потребни 32.383 денари

ИВАНОВ ДЕЦИДЕН, не го потпишува указот за Законот за јазици, што е следно?

ИВАНОВ ДЕЦИДЕН, не го потпишува указот за Законот за јазици, што е следно?

За дел од Грците историското слетување на Коѕијас било ладно пречекано

За дел од Грците историското слетување на Коѕијас било ладно пречекано

„Часот на планетата Земја“ ќе биде одбележан и во Македонија

„Часот на планетата Земја“ ќе биде одбележан и во Македонија

Коѕијас ќе оствари средби со македонскиот државен врв

Коѕијас ќе оствари средби со македонскиот државен врв

ВМРО-ДПМНЕ: Дали Заев предлага промена на нашето име?

ВМРО-ДПМНЕ: Дали Заев предлага промена на нашето име?