24 Септември, 2020
0.2252

КОГА ПОПОТ МНОГУ ЌЕ СЕ ИЗНЕРВИРА - и ќе рече „Вие сте багра народ“

Објавено во: Македонија 20 Јануари, 2020

Не стивнуваат реакциите од инцидентите што се случија вчера во некои градови при фрлањето на крстот, по повод верскиот празник Водици, кога граѓани буквално се испотепаа за да го земат, а беа регистрирани и непријатни настани со крадење на крстот и повторување на фрлањето. 

Во Валандово се случи попот толку многу да се изнервира, што дури и со погрдни зборови зборуваше на микрофон, нарекувајќи ги багра оние што не ги почитувале правилата и прописите. Таму најпрво крстот го фатил човек кој воопшто не бил пријавен, а потоа во фрлањето повторно учествувале луѓе кои не се пријавиле. На третото фрлање крстот го фатил Костадин Георгиев.

Ова е видеото кое осамна и на Јутјуб.


„Културата си ја покажувате на овој начин. Срам сте, срам. Багра народ. Култура имате вие? Спрема црквата, спрема крстот? Ништо немате вие. Срам да ви е“, рече попот.

Инциденти се случија и во многу други градови.

Можеби ќе ве интересира

СЕЗОНСКА РАБОТА, РОДИТЕЛСКО ОТСУСТВО, РАБОТА ОД ДОМА: Се подготвува новиот Закон за работни односи

СЕЗОНСКА РАБОТА, РОДИТЕЛСКО ОТСУСТВО, РАБОТА ОД ДОМА: Се подготвува новиот Закон за работни односи

Владиниот кабинет комплетиран: Кои се 16-те заменици министри?

Владиниот кабинет комплетиран: Кои се 16-те заменици министри?

ФАКТОР НА ДЕНОТ: ВМРО-ДПМНЕ испорача неколку барања до власта, а денес имаме 183 нови заразени

ФАКТОР НА ДЕНОТ: ВМРО-ДПМНЕ испорача неколку барања до власта, а денес имаме 183 нови заразени

Мицкоски: Oпозицијата да предложи непристрасен јавен обвинител

Мицкоски: Oпозицијата да предложи непристрасен јавен обвинител

Дурловски: Ќе се борам за политички прогонуваните, македонскиот код е неуништлив

Дурловски: Ќе се борам за политички прогонуваните, македонскиот код е неуништлив

Николовска: Власта упатува порака дека ќе има прочистување на оние кои нема да работат по нивен налог

Николовска: Власта упатува порака дека ќе има прочистување на оние кои нема да работат по нивен налог

Нека го чествува кој сака, вели Пендаровски за Гоце Делчев

Нека го чествува кој сака, вели Пендаровски за Гоце Делчев

СПОТОВИТЕ НА ВМРО-ДПМНЕ ПРЕДИЗВИКАЛЕ ДУШЕВНА БОЛКА КАЈ РУСКОВСКА: Aдвокатот на тужените вели тоа било сарказам

СПОТОВИТЕ НА ВМРО-ДПМНЕ ПРЕДИЗВИКАЛЕ ДУШЕВНА БОЛКА КАЈ РУСКОВСКА: Aдвокатот на тужените вели тоа било сарказам

Расте бројот на заразени, а има и пет починати од коронавирусот

Расте бројот на заразени, а има и пет починати од коронавирусот