24 Февруари, 2020
0.0181

КОГА ПОШТА ВРАБОТУВА - дури 280 луѓе се бараат на оглас

Објавено во: Македонија 14 Февруари, 2020

Во Македонски пошти треба да се вработат 280 луѓе. 

Директорот на оваа институција, Еујп Рустеми, кој доаѓа од редовите на ДУИ, распиша оглас за вработување во Македонски пошти. Станува збор за јавен оглас за пополнување на 280 работни места на неопределено работно време.

Станува збор за голем број вработувања во подружниците на оваа државна институција, како што може да се види и од огласот.

Фактор дојде до огласот, па го објавуваме за читателите.

Дали е спорно што овие вработувања се случуваат на само два месеци пред парламентарните избори, Фактор побара став од Рустеми.

Тој не беше достапен да ни одговори на прашањето, а му испративме и СМС порака. Штом ќе го добиеме неговиот став, ќе го објавиме во целост. 

Ова не е прво вработување во Пошта. Во октомври лани беше распишан оглас за 80 нови вработувања, а директорот Рустеми тогаш ни изјави дека тие вработувања биле неопходни, бидејќи Пошта ја напуштиле многу вработени, што по основ на пензионирање, што по други основи. 

Можеби ќе ве интересира

ЧЕТВРТА ЖРТВА ОД НЕСРЕЌАТА ВО РОМАНОВЦЕ - почина 58-годишен маж

ЧЕТВРТА ЖРТВА ОД НЕСРЕЌАТА ВО РОМАНОВЦЕ - почина 58-годишен маж

БИЛ ВО ЗАМОКОТ НА ДРАКУЛА - зошто Заев не дојде на инаугурацијата на Пендаровски

БИЛ ВО ЗАМОКОТ НА ДРАКУЛА - зошто Заев не дојде на инаугурацијата на Пендаровски

БОМБА ИЛИ ПЕТАРДА - што одекна од седиштето на ВМРО-ДПМНЕ

БОМБА ИЛИ ПЕТАРДА - што одекна од седиштето на ВМРО-ДПМНЕ

Спасовски, Ангеловска и Бектеши летаат за Лондон, ќе се борат за проекти од европските банкари

Спасовски, Ангеловска и Бектеши летаат за Лондон, ќе се борат за проекти од европските банкари

АКО КОРИСТИТЕ ПЛИНСКИ БОЦИ - никако грејни тела во нивна близина и вентилите да се добро затворени

АКО КОРИСТИТЕ ПЛИНСКИ БОЦИ - никако грејни тела во нивна близина и вентилите да се добро затворени

И Вангеловски се огласи за снимката: Заев нстапува како моќник, тогаш немаше активен предмет на СЈО

И Вангеловски се огласи за снимката: Заев нстапува како моќник, тогаш немаше активен предмет на СЈО

(ВИДЕО) Како Град Скопје ја исчисти депонијата кај Железничка станица

(ВИДЕО) Како Град Скопје ја исчисти депонијата кај Железничка станица

ФИЛИПЧЕ ЗА ПОВРЕДЕНИТЕ: Четворица се борат за живот, во болница е и бремена жена

ФИЛИПЧЕ ЗА ПОВРЕДЕНИТЕ: Четворица се борат за живот, во болница е и бремена жена

МВР со детали за експлозијата - еве што се случило

МВР со детали за експлозијата - еве што се случило