04 Август, 2020
0.0324

Спектакуларна изведба на „Перпетум Џезиле“ на сцената на Филхармонија

Објавено во: Мои пари 07 Декември, 2019

Сцената на македонската Филхармонија, вчеравечер бешекако бродска платформа на која атрактивниот словенечки вокален оркестар „Перпетум Џезиле“ направи незаборавно патување низ децениите на светската музичка сцена со изведба на дваесетина антологиски песни. Патувањето како низ времеплов, со симулирање на звук од пребарувач на радио станици, и одлична сценска и светлосна поставеност, на многубројната публика и емитираше позитивни „сигнали“ од познатите композиции на „АБА“, „Пинк Флојд“, „Ван Хален“, „Тото“, „Синди Лопер“, потоа познати француски шансони, до прошетка низ хитови од соседството „Јело Јелено“, „Пусти пусти моду“.


Триесет исклучителни машки и женски вокали кои се чини се синхронизирани во врвно единство на несекојдневен призведувач на звук, софистицирано ја исполнија сцената со вибрации на кои публиката не оддолеа и стана на нозе да ги поздрави со гласен аплауз речиси по секоја песна.

„Перпетум Џезиле“ на средина од концертот сцената ја отстапија на пијанистката Ема Ананиевска, која ги руши предрасудите, и која уште еднаш покажа дека владее беспрекорно со инструментот. Таа на новогодишниот гала-настан на Македонски Телеком екклузивно за изведе композицијата специјално креирана за новогодишната кампања на Македонски Телеком, предизвикувајќи овации кај публиката, истовремено испраќајки порака дека денес благодарение на  технологијатаможат да се остварат соништата.

По настапот на Ананиевска, „Перпетум Џезиле“ концертот го водеа кон кулминација со изведба на „Јовано Јованке“ која ја испеаа заедно со публиката.


„Перпетум Џезиле“ не случјано го носат епитетот на светска музичка атракција која ги обединува музиките култури а воедно и музичките правци- од капела, боса нова, рок, меинстрим и сето тоа со оригинален концепт го пренесуваат овие врвни вокални професионалци. Севкупната реализација на овој концерт професионално поддржана од озвучувачите и светло мајсторите направија светска атмосфера која долго ќе се памети. Од „вокалното радио“ шармантно беа упатени честитки за престојната нова година.

Овој концерт беше организиран од страна на МакедонскиТелеком, кој секоја година на уникатен начин го одбележува крајот на годината заедно со своите блиски соработници, деловни партнери и пријатели. Иако ваквите настани се реткост во нашата земја, сепак тие ни даваат до знаење дека музиката го прави животот поубав и барем на една вечер не’ потсетуваат на вистинските културни вредности.

Можеби ќе ве интересира

Дали сакаш да добиеш електричен тротинет?

Дали сакаш да добиеш електричен тротинет?

ХУМАНОСТ: Вработените во Иутекредит даруваа крв

ХУМАНОСТ: Вработените во Иутекредит даруваа крв

Првото издание на Flipbook Film Festival ќе се одржи од 7 до 9 август 2020 година во МКЦ

Првото издание на Flipbook Film Festival ќе се одржи од 7 до 9 август 2020 година во МКЦ

Извлечен среќниот добитник на автомобилот пежо 208 во големата наградна игра на Веро

Извлечен среќниот добитник на автомобилот пежо 208 во големата наградна игра на Веро

Една шолја какао на ден: Благодет за целиот организам

Една шолја какао на ден: Благодет за целиот организам

Кроација Oсигурување AД - Друштво за неживотно осигурување се закити со меѓународен Сертификат за квалитетно управување

Кроација Oсигурување AД - Друштво за неживотно осигурување се закити со меѓународен Сертификат за квалитетно управување

Намалување што не се пропушта: До -70% на колекција пролет/лето ‘20!

Намалување што не се пропушта: До -70% на колекција пролет/лето ‘20!

Зошто да се одлучите за премиум систем за греење и ладење?

Зошто да се одлучите за премиум систем за греење и ладење?

Македонската сликовница „Џиновска продавница за фантазии“ на Бистра Георгиева објавена во Шпанија

Македонската сликовница „Џиновска продавница за фантазии“ на Бистра Георгиева објавена во Шпанија