23 Април, 2018
0.0577

Кои се коментарите на Рама, Мета и Тачи за Законот за јазици?

Објавено во: Балкан 11 Јануари, 2018

Албанскиот премиер Еди Рама на Фејсбук напиша дека усвојувањето на Законот за употреба на јазиците во македонскиот Парламент претставува историско постигнување за Албанците, кој ја демократизира и зајакнува самата земја.

Албанскиот претседател Илир Мета кој е во посета на Љубљана, го поздрави донесувањето на законот за кој смета дека е значаен акт не само за Албанците, туку и за европската иднина на Македонија.

Усвојувањето на Законот за употреба на јазиците од страна на Собранието на Македонија го поздрави и официјална Приштина.

Според шефот на косовската држава Хашим Тачи, тоа е „високо демократско постигнување за соседната земја, која меѓу првите ја призна независноста на Косово“.

„Унапредувањето на политичките права на Албанците во Македонија гарантира многу поголемо граѓанско и етничко единство во соседната Република. Им честитаме на албанските граѓани за ова политичко, административно и културно постигнување“- напиша Тачи на својот Фејсбук профил.

Усвојувањето на Законот, наведува, е значаен чекор од Охридскиот договор кој уште повеќе ги зајакнува соживотот и европската перспектива на Македонија.

Поддржан од 69 пратеници, Законот за употреба на јазиците денеска е усвоен во Собранието. 

Можеби ќе ве интересира

Грчки анархисти нападнаа дипломатски претставништва

Грчки анархисти нападнаа дипломатски претставништва

Грција не сака да ги менува „пучистите“ за заробени војници со Турција

Грција не сака да ги менува „пучистите“ за заробени војници со Турција

Ван Ромпој: Можни се граѓански војни во Екс-Ју земјите

Ван Ромпој: Можни се граѓански војни во Екс-Ју земјите

И ЦРНА ГОРА „УДИРА“ ПО НАРОДОТ, ДОДЕКА БОГАТИТЕ СЕ БОГАТАТ: Нема дополнителен данок за богаташите

И ЦРНА ГОРА „УДИРА“ ПО НАРОДОТ, ДОДЕКА БОГАТИТЕ СЕ БОГАТАТ: Нема дополнителен данок за богаташите

Никос Ксидакис: Сега е најдобриот момент за решение на името

Никос Ксидакис: Сега е најдобриот момент за решение на името

ПОСЛЕПОЛНОЌНИ ЗЕМЈОТРЕСИ: Грција се тресе

ПОСЛЕПОЛНОЌНИ ЗЕМЈОТРЕСИ: Грција се тресе

Зошто турското злато е повлечено од американските сефови?

Зошто турското злато е повлечено од американските сефови?

АНКЕТА: Дали Србите веруваат дека Косово е изгубено?

АНКЕТА: Дали Србите веруваат дека Косово е изгубено?

Ивана Трамп во Белград: Што прави поранешната сопруга на Доналд во Србија?

Ивана Трамп во Белград: Што прави поранешната сопруга на Доналд во Србија?