06 Октомври, 2022
0.0355

Кои се најголемите увозници на струја? Просечната увозна цена била 111 евра за мегаватчас!

Објавено во: Економија 09 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Најмногу увозна струја на македонскиот пазар продал словенечкиот гигант ГЕН-И преку својата скопска фирма за трговија. Оваа компанија со увезените количества задоволила дури 15,5 отсто од потребите на македонскиот пазар. Во најголемите 10 фирми – увознички на струја дури девет се филијали на странски компании и само една била домашна фирма 

Вкупниот увоз на струја минатата година изнесувал 2,94 милиони мегаватчасови, а просечната увозна цена за еден мегаватчас струја лани изнесува 111 евра за еден мегаватчас, покажуваат официјалните податоци од годишниот извештај на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ).

Поголем дел од оваа енергија завршил на домашниот пазар, а дел бил пренесен односно всушност транзитирал низ преносната мрежа затоа што бил наменет за купувачи од соседните држави. Македонскиот пазар на електрична енергија лани конзумирал 4,34 милиони мегаватчасови струја, а нејзината просечна цена изнесувала 91 евро за еден мегаватчас електрична енергија.

Најголем учесник на пазарот за електрична енергија во 2021 година бил домашниот производител ТЕ-ТО (централа од Скопје која произведува струја и топлина, а како погонско гориво го користи природниот гас од Русија). Оваа компанија покрила 35 отсто од годишните потреби за струја на македонскиот пазар за електрична енергија (н.з. струја тргувана по пазарни цени).

Наспроти него најголем увозник лани е ГЕН-И Продажба, скопска филијала на најголемата регионална компанија за трговија со струја – ГЕН-И Енергија од Словенија. Според официјалните бројки од РКЕ, ГЕН-И Продажба 65 отсто од увезената струја ја продал на македонскиот пазар, а 35 отсто ја пренел преку нашата преносна мрежа во некој од соседните електроенергетски системи.

Во најголемите пет увозници се уште ЕДС, македонската филијала на грчкото државно електростопанство, ЕФТ поранешен регионален лидер во трговија со струја, Енерџи Уинд македонска филијала на бугарска компанија за трговија со струја со седиште во Струмица и филијала наданскиот гигант Данске Комодитис која тргува со енергенси на повеќе од 40 пазари ширум европскиот континент.


*Појаснување: разликата меѓу увезена и продадена струја на домашен пазар, кај трговци кои имаат поголем увоз од продажба, е електрична енергија што транзитира низ нашата мрежа

Р.Ф.

foto freepik.com/jannoon028

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: ВМРО-ДПМНЕ ги предаде контактите на Бектеши, сега на потег е Владата

ФАКТОР НА ДЕНОТ: ВМРО-ДПМНЕ ги предаде контактите на Бектеши, сега на потег е Владата

Србија од 1 ноември останува без руска нафта

Србија од 1 ноември останува без руска нафта

Одржан Економски совет во проширен состав: Време е за одговорно однесување со енергенсите

Одржан Економски совет во проширен состав: Време е за одговорно однесување со енергенсите

Генерали Инвестментс: Главната економска политика е борбата против инфлацијата, а рецесијата е неопходно зло

Генерали Инвестментс: Главната економска политика е борбата против инфлацијата, а рецесијата е неопходно зло

ССМ: Платите во државата да го следат порастот на инфлацијата, но и порастот на синдикалната кошница

ССМ: Платите во државата да го следат порастот на инфлацијата, но и порастот на синдикалната кошница

ДИЗЕЛОТ ПОСКАПУВА ДВА ДЕНАРИ, БЕНЗИНИТЕ СО ИСТИ ЦЕНИ, еве ги цените на нафтените деривати

ДИЗЕЛОТ ПОСКАПУВА ДВА ДЕНАРИ, БЕНЗИНИТЕ СО ИСТИ ЦЕНИ, еве ги цените на нафтените деривати

Се укинуваат раните часови за шопинг во Грција заради штедење струја

Се укинуваат раните часови за шопинг во Грција заради штедење струја

ЏЕВДЕТ ХАЈРЕДИНИ ГО ПРОЗВА МИЦКОСКИ: Зошто не изградивте ниту една електрична централа додека бевте директор на ЕСМ

ЏЕВДЕТ ХАЈРЕДИНИ ГО ПРОЗВА МИЦКОСКИ: Зошто не изградивте ниту една електрична централа додека бевте директор на ЕСМ

„Гаспром“ тврди дека повторно ќе пушти гас преку Австрија

„Гаспром“ тврди дека повторно ќе пушти гас преку Австрија