06 Март, 2021
0.0272

КОЈ БЕШЕ НУЛТИОТ ПАЦИЕНТ ВО ЕВРОПА: Една година од почетокот на пандемијата на Ковид-19

Објавено во: Свет 21 Февруари, 2021

Утрото на 21 февруари 2020 година, Европа веќе ја има својата прва црвена зона - пренесува Дојче веле.

„Овде, на 19 февруари 2020 година, го примивме Матија, „нултиот пациент“. Имаше брзо развивачко воспаление на белите дробови“, вели Андреа Филипин, медицински директор во болницата Кодоњо.

-Тој беше донесен ноќе, а следниот ден неговата состојба се влоши - имаше висока температура, кашлица, отежнато дишење и беше ставен на кислородна поддршка. Сепак, немаше подобрување и лекарите одлучија да го пренесат пациентот на одделот за интензивна нега. Тие се прашуваа како 38-годишен спортист може да падне во толку сериозна состојба. Вообичаените тестови не даваа објаснување и на крајот остана да се направи само уште еден тест.

Тоа беше тестот за корона вирусот, кој покажа дека Матија е позитивен. Оттогаш почнува пандемијата во Европа, а италијанскиот град Бергамо доживува вистинска трагедија.


Можеби ќе ве интересира

Дури кон средината на март СЗО ќе објави податоци за потеклото на коронавирусот

Дури кон средината на март СЗО ќе објави податоци за потеклото на коронавирусот

Израел прогласи победа над коронавирусот, но лекарите се плашат од новите соеви

Израел прогласи победа над коронавирусот, но лекарите се плашат од новите соеви

Сепак ќе одмараат само вакцинирани: Кипар од мај отвора врати за Британците кои примиле две дози

Сепак ќе одмараат само вакцинирани: Кипар од мај отвора врати за Британците кои примиле две дози

ИСТРАЖУВАЊЕ ВО 14 ЗЕМЈИ: Луѓето се повеќе им веруваат на вакцините, не се плашат од несакани ефекти

ИСТРАЖУВАЊЕ ВО 14 ЗЕМЈИ: Луѓето се повеќе им веруваат на вакцините, не се плашат од несакани ефекти

СПУТНИК V се повеќе ја добива довербата во Австрија

СПУТНИК V се повеќе ја добива довербата во Австрија

Ричи Пенг: Изградба на оптимални 5G мрежи со одржливи иновации

Ричи Пенг: Изградба на оптимални 5G мрежи со одржливи иновации

Три земји заедно ќе развиваат вакцина

Три земји заедно ќе развиваат вакцина

СЗО засега не поддржува воведување на ковид пасоши

СЗО засега не поддржува воведување на ковид пасоши

СЗО: Бројот на новозаразени e зголемен за девет проценти во 53 европски земји

СЗО: Бројот на новозаразени e зголемен за девет проценти во 53 европски земји