19 Февруари, 2020
0.0188

Кој е градот со најголемата економска нееднаквост?

Објавено во: Финансии 15 Август, 2019

Каде во светот се најголемите разлики помеѓу приходите на најбогатите и најсиромашните? Град во кој милијардерите одат на скијање.

Извештајот на Институтот за економска политика за 2018 година во Соединетите Американски држави покажа дека, во областа Џексон, Вајомин, најбогатите луѓе заработуваат во просек 132 пати повеќе од другите.

Средниот приход од 1 процент, како што најбогатите луѓе често го нарекуваат, е 16,1 милиони долари, додека преостанатите 99% од населението заработува 122,447 долари.

 Градот, со население од 10.400 луѓе, се наоѓа во северозападниот дел на Вајоминг.

Во оваа област има 12 планински врвови кои се повисоки од 3500 м. Затоа има 3 ски-центри.

Дневниот ски-помин Jackson Hole Mountain Resort има цена од 99 долари и не ги вклучува трошоците за опрема за ангажирање доколку немате.

Иако е официјално второто најдобро зимско одморалиште во светот, повеќе луѓе одмораат во Џексон во текот на летото.

„Летото е зафатено време за нас бидејќи сме меѓу двата национални парка“, рече Кејт Солит, извршен директор на Mountainексон Хул планински одморалиште.

Сообраќајот на улиците во текот на летото може да се спореди со Њујорк, пренесува Business Insider.

Џексон се разви многу во последните години, во минатото беше мал, старомоден град со многу крави, велат мештаните. Денес има многу милионери, а малку повеќе милијардери, кои купуваат имоти.

Тука, покрај истражување на знаменитостите и уживање во свеж воздух, можете да јадете, пиете, па дури и да купувате - од традиционални каубојски шапки до локални производи и сувенири.

Во центарот на градот се наоѓаат сите барови, ресторани, продавници за сувенири, сладоледи и многу повеќе. Денес, просечната цена на имоти за продажба во Џексон е 1,62 милиони долари.

Куќата со три спални соби може да добие нов сопственик за 1,7 милиони долари. Постојат 30 имоти на пазарот за над 10 милиони долари.

Најскапиот имот може да биде ваш за 80 милиони долари. За оваа сума, ќе се здобиете со ранч од 1.120 хектари, главна куќа од приближно 750 квадратни метри простор за живеење и дополнителна куќарка за вашите гости.


Фото Википедија

Можеби ќе ве интересира

ДВЕТЕ ДАМИ ВО ФИНАНСИИ ПАК НА ЖЕШКА ЛИНИЈА - колку вработувања има пред изборите

ДВЕТЕ ДАМИ ВО ФИНАНСИИ ПАК НА ЖЕШКА ЛИНИЈА - колку вработувања има пред изборите

ЗОШТО ЗАМИНУВА - шефицата на кабинет на министерката Ангеловска си поднесе оставка

ЗОШТО ЗАМИНУВА - шефицата на кабинет на министерката Ангеловска си поднесе оставка

КОЈ РЕЧЕ ДЕКА ЗАМИНАЛ ПРАВЕДНИОТ ДАНОК - Владата бара нов подобар модел

КОЈ РЕЧЕ ДЕКА ЗАМИНАЛ ПРАВЕДНИОТ ДАНОК - Владата бара нов подобар модел

КОЛКУ ПАРИ ТРЕБА ДА СЕ ВРАТАТ КОН ДОМАШНИТЕ БАНКИ - секој месец силни милиони

КОЛКУ ПАРИ ТРЕБА ДА СЕ ВРАТАТ КОН ДОМАШНИТЕ БАНКИ - секој месец силни милиони