10 Декември, 2019
0.0162

КОЈ Е МИСТЕРИОЗНИОТ ИНВЕСТИТОР - Русија продаде дел од Газпром за три милијарди долари

Објавено во: Финансии 27 Ноември, 2019

Три милијарди долари, толку плати мистериозен купувач за да купи удел во сопствеништвото на рускиот нафтен гигант Газпром.

Како што јавуваат агенциите, за трезорските акции новиот инвеститор чиј идентитет засега е непознат даден е попуст од 11 отсто во однос на последната цена на тргување пред да биде затворена берзата.

Бидејќи станува збор за удел помал од 5 проценти, руската компанија со приватен и државен капитал нема обврска да објави ценовно чувствителна информација на Берзата во Москва.

Ова е втора слична блок трансакција откако претходно Гаспром продаде удел од 2,9% за 2,2 милијарди долари.

А податоците на Московската берза покажуваат дека во најновата трансакција акциите ги купил само еден купувач. Во Газпром не одговориле на прашањето на британската новинска агенција за коментар на информацијата за продажбата на акциите.

„Најважниот резултат на двете трансакции е во тоа што во новата акционерска структура се појавија нови акцинери со вкупно учество од 6,5 отсто“, пишува во соопштението до клиентите на Сбербанк.


Можеби ќе ве интересира

За прв пат во историјата: Домашни банки ја „спасуваат“ Македонија со 135 милиони евра

За прв пат во историјата: Домашни банки ја „спасуваат“ Македонија со 135 милиони евра

Ампева за регресот: Газдите возат џипови, но пријавуваат загуби за да исплатат минимален К15

Ампева за регресот: Газдите возат џипови, но пријавуваат загуби за да исплатат минимален К15

КАКО ЌЕ СЕ ПОКАЖАТ ДОМАШНИТЕ ГАЗДИ - ќе дадат минимален или максимален К 15

КАКО ЌЕ СЕ ПОКАЖАТ ДОМАШНИТЕ ГАЗДИ - ќе дадат минимален или максимален К 15

ММФ останува без клиенти?

ММФ останува без клиенти?

Аргир: Наградата за најдобра банка ја посветувам на Љубе Раевски

Аргир: Наградата за најдобра банка ја посветувам на Љубе Раевски

Ќе се намалат 12 од 30 царински стапки што ги бараа странските инвеститори

Ќе се намалат 12 од 30 царински стапки што ги бараа странските инвеститори

Плата од 500 евра газдата го чини 750 - давачките превисоки за малите фирми

Плата од 500 евра газдата го чини 750 - давачките превисоки за малите фирми

50.000 ЕВРА - толку ќе тежат двете главни премии од МојДДВ #МојаНаграда

50.000 ЕВРА - толку ќе тежат двете главни премии од МојДДВ #МојаНаграда

Анти-коцкање со отворено писмо до Заев: Рековте дека нема повеќе да издавате лиценци

Анти-коцкање со отворено писмо до Заев: Рековте дека нема повеќе да издавате лиценци