26 Септември, 2020
0.0478

Кој е најскапиот град за живот во Германија?

Објавено во: Економија, Свет 27 Ноември, 2019

Најскап град за живот во Германија е Карлсфелд, а зад него следат Штутгарт, Лајнфелден-Ехтердинген, Гермеринг, Дахау па дури потоа метрополата Минхен, пишуваат од “Fenix magazine“.

Становите се најскапи во Карлсфелд каде што цената на квадратен метар е 10.86 евра.

Во Минхен и понатаму е речиси невозможна мисија да се најде стан, но ситуацијата е полоша во Штутгарт.

Тие податоци произлегуваат од овогодишното истражување на компанијата за истражување F+B.

Директорот на таа компанија Берт Леутнер изјавил дека во Штутгарт изнајмување на стан се плаќа во просек 10.41 евро по квадратен метар, додека пак во Минхен 9.47 евра по квадратен метар.

Ова е пописот од најскапите градови во Германија:

- Карлсфелд;
- Штутгарт; 
- Лајнфелден-Ехтердинген; 
- Гермеринг; 
- Дахау; 
- Минхен; 
- Тибинген; 
- Лудвигсбург; 
- Ердигин; 
- Дицинген; 
- Дармштат; 
- Конверстхајм; 
- Хамбург; 
- Еслинген ам Некар; 
- Фисбадем; 
- Фелбах;
- Констанц; 
- Дизелдорф; 
- Франкфурт; 
- Нордерстед; 
- Ремсек ам Некар; 
- Келн; 
- Мајнтал; 
- Ројтлинген; 
- Равенсбург; 
- Офенбах на Мајна; 
- Хајделберг; 
- Вајнштат;
- Битигхајм Бисинген

фото Википедија

Можеби ќе ве интересира

Екс министерката Ангеловска конечно се огласи по смената

Екс министерката Ангеловска конечно се огласи по смената

Ќе се одложи враќањето на бескаматните кредити, некои фирми ќе добијат и грантови: Мерките во финална фаза

Ќе се одложи враќањето на бескаматните кредити, некои фирми ќе добијат и грантови: Мерките во финална фаза

Градоначалникот Митко Јанчев како „полицаец“ на откупен пункт: Спречил инцидент

Градоначалникот Митко Јанчев како „полицаец“ на откупен пункт: Спречил инцидент

Заев најавува инвестиции во патишта во милијарди евра

Заев најавува инвестиции во патишта во милијарди евра

Владата ќе субвенционира плати за октомври, ноември и декември: Нови мерки вредни 350 милиони евра

Владата ќе субвенционира плати за октомври, ноември и декември: Нови мерки вредни 350 милиони евра

Пошта не избра банка: Колку пензионери од Еуростандард месецов ќе останат без пензија

Пошта не избра банка: Колку пензионери од Еуростандард месецов ќе останат без пензија

Вработувањето под етнички клуч не може да одговори на една модерна развојна економија, вели Битиќи

Вработувањето под етнички клуч не може да одговори на една модерна развојна економија, вели Битиќи

РЕЗЕРВИТЕ СЕ ТРОШАТ: Уште колку злато остана да се ископа во рудниците?

РЕЗЕРВИТЕ СЕ ТРОШАТ: Уште колку злато остана да се ископа во рудниците?

Груби се сретна со директорот на најголемиот фонд во светот кој тежи илјада милјарди долари

Груби се сретна со директорот на најголемиот фонд во светот кој тежи илјада милјарди долари