26 Февруари, 2020
0.0215

Кој е Трајан Димковски, новиот министер на МЗШВ?

Објавено во: Економија 24 Јуни, 2019

Новиот министер за земјоделство, шумарство и водостопанство Трајан Димковски беше шеф на кабинетот на ,Љупчо Николовски, доскорешниот раководител на овој ресор, односно на својот претходник.

Димковски пред три месеци беше назначен за раководител на Секторот за рурален развој во Министерството. Тој е во кабинетот на Николовски уште од времето кога тој беше заменик-министер за земјоделство,шумарство и водостопанство во таканаречената „пржинска“ влада на Емил Димитриев во 2016-та.

Димковски потекнува од Куманово, има 51 година и е дипломиран инженер по земјоделство со специјалност закројување. Настапувајќи во име на Комитетот за земјоделство на неговата партија, СДСМ, тој беше жесток критичар на земјоделските политики на претходната влада. 

Димовски бил извршен директор на Националната федерација на фармери, додека работел и на проекти на Шведската земјоделска федерација за поддршка на македонските земјоделци.


Можеби ќе ве интересира

ПРОГНОЗА НА РУСКИ МИНИСТЕР: Нафтата ќе биде актуелна во следните 20 години

ПРОГНОЗА НА РУСКИ МИНИСТЕР: Нафтата ќе биде актуелна во следните 20 години

ПАК ЛИ ЌЕ СЕ МАЧИМЕ СО КАПИТАЛНИТЕ ИНВЕСТИЦИИ - во јануари само 6,5 милиони евра

ПАК ЛИ ЌЕ СЕ МАЧИМЕ СО КАПИТАЛНИТЕ ИНВЕСТИЦИИ - во јануари само 6,5 милиони евра

Скопјанка пред две години заработила 17 милиони евра

Скопјанка пред две години заработила 17 милиони евра

Конечно пуштена во употреба новата шестоседна жичница на Попова Шапка

Конечно пуштена во употреба новата шестоседна жичница на Попова Шапка

Стабилни приходи: Стопанска банка Битола одработи со добивка

Стабилни приходи: Стопанска банка Битола одработи со добивка

Билал Суџубаши останува Претседател на УО на Халк Банка

Билал Суџубаши останува Претседател на УО на Халк Банка

УДАР И ЗА СВЕТСКИТЕ, АМА И ЗА НАШАТА БЕРЗА: Коронавирусот го „нападна“ индексот МБИ 10

УДАР И ЗА СВЕТСКИТЕ, АМА И ЗА НАШАТА БЕРЗА: Коронавирусот го „нападна“ индексот МБИ 10

Кој хотелиер има профит од 1,7 милиони евра?

Кој хотелиер има профит од 1,7 милиони евра?

Владата му го смени името во „преспанско“ и на странскиот инвеститор „Гентерм“

Владата му го смени името во „преспанско“ и на странскиот инвеститор „Гентерм“