25 Септември, 2018
0.3119
    ADIN 560    0%     ALK 8011.26    0.13%     BESK 10100    0%     CEVI 1000    0%     FERS 61100    0%     GRNT 820    0%     KMB 5178.93    0.08%     MERM 2200    10%     MPOL 320    1.91%     MPT 47284    0.58%     MTUR 4800    0%     OHB 6665.78    1%     OKTA 4307.96    0.28%     RMDEN13 95.12    -1.94%     RMDEN17 96.2    0.1%     STB 1115    0%     STIL 128.55    0.05%     TTK 1140    0.44%     UNI 2300    -0.32%     VITA 9189    4.81%

Кој газда има месечна награда од 5.000 евра од својата фирма?

Објавено во: Економија 14 Септември, 2018

Миле Атанасов, сопственик на 90 отсто од акциите на штипската компанија „Макпромет“ на последното акционерско собрание изгласа одлука да добива 5.000 евра месечна награда од неговата фирма

Најголемиот акционер на штипски „Макпромет“, Миле Атанасов кој воедно е и претседател на Одборот на директори и негов неизвршен член ќе добива месечна награда од 5.000 евра од својата компанија. Ова е една од одлуките од последното акционерско собрание. „Макпромет“ и Атанасов се пример за транспарентност во работењето и објавувањето на своите одлуки кои се однесуваат на наградување на акционери и на менаџери на компании. За жал и по 20 години од македонската приватизација платите и наградите на главните менаџери кои често пати се и најголеми акционери се табу тема на македонската економија во сегментот на корпоративното управување. За жал досега на прсти се бројат менаџерите и акционерите кои транспарентно ги објавиваат своите плати или награди од компаниите кои ги поседуваат и управуваат.

„Макпромет“ е компанија што идната година ќе прослави 40 години постоење. Таа во својот состав има четири друштва кои се занимаваат со производство на кондиторски производи, производство на леб и бели пецива, графичка индустрија и трговија. Еден од најпознатите брендови на „Макпромет“ се мастиките за џвакање „Чунга лунга“.

Во состав на „Макпромет“ работат  две друштва: „Европа“ и „Илинден“ (двете се ДООЕЛ-и основани од „Макпромет“ и тие заедно со „Макпромет“ лани имаат остварено добивка по оданочување во вкупен износ од 174.000 евра според податоците од консолидираната финансиска состојба. Трите правни лица имаат вкупен приход од 6 милиони евра. 


Р.Ф.

Можеби ќе ве интересира

ЗЕЛЕНА ЕНЕРГИЈА: Колку сме далеку од ЕУ просекот?

ЗЕЛЕНА ЕНЕРГИЈА: Колку сме далеку од ЕУ просекот?

Колку пари врти „СИЛБО“ од буреци, леб и пецива?

Колку пари врти „СИЛБО“ од буреци, леб и пецива?

ОД ПОЛИЦИСКА АСИСТЕНЦИЈА ДО БЛОКАДА: Како заглавија граѓаните на Сопиште ни криви ни должни

ОД ПОЛИЦИСКА АСИСТЕНЦИЈА ДО БЛОКАДА: Како заглавија граѓаните на Сопиште ни криви ни должни

САМО ВО МАКЕДОНИЈА: огромна „дупка“ помеѓу просечната плата и онаа на програмерите

САМО ВО МАКЕДОНИЈА: огромна „дупка“ помеѓу просечната плата и онаа на програмерите

Кој ќе ги топли скопјани: Сезоната ќе почне, градот чека легализација на мрежата

Кој ќе ги топли скопјани: Сезоната ќе почне, градот чека легализација на мрежата

Побрзајте ајварџии: Пиперката ќе поскапува, годинава ајварот солен

Побрзајте ајварџии: Пиперката ќе поскапува, годинава ајварот солен

(ВИДЕО) Шилегов ги најави „Тунелите под Кале“

(ВИДЕО) Шилегов ги најави „Тунелите под Кале“

Lidl ги отвора супермаркетите во соседството

Lidl ги отвора супермаркетите во соседството

ОГЛАСИ: Се бараат работници, плати до 500 евра

ОГЛАСИ: Се бараат работници, плати до 500 евра