06 Февруари, 2023
0.0263

КОЈ ГО ТУРНА ИЛОН МАСК ОД ТРОНОТ?

Објавено во: Финансии 08 Декември, 2022

Добивај вести на Viber

По краткиот престој на врвот на листата на Форбс за најбогати луѓе во светот, Илон Маск се врати на второто место зад извршниот директор на Amazon, Џеф Безос, бидејќи акциите во неговата компанија Тесла паднаа во понеделникот, намалувајќи го неговото богатство за 13,5 милијарди долари.

На 7 јануари Илон Маск се најде на врвот на листата на најбогати луѓе во светот – затоа што неговото богатство се зголемило за повеќе од 150 милијарди долари за една година.

Но, акциите на производителот на електрични автомобили на Маск, Тесла, паднаа за речиси осум отсто во понеделникот, што е нивен најголем еднодневен пад од септември.

Врз основа на проценката на Форбс, вкупното богатство на Маск падна на „само“ 176,2 милијарди долари со овој пад, во споредба со 182,1 милијарди долари на Безос.

И покрај оваа загуба, Маск сè уште има предност од над 20 милијарди долари пред Бернард Арно, извршен директор на францускиот концерн за луксузни стоки LVMH, и трет најбогат човек во светот, според Форбс.

Сепак, Маск сè уште го држи првото место на листата на милијардери на Блумберг, каде што сè уште вели дека има 194 милијарди долари, дури и откако ќе ја земе предвид оваа загуба од 15,6 милијарди долари.

Можеби ќе ве интересира

АЗИСКИ ПАЗАРИ: Индексите паднаа, се стравува од натамошните потези на ФЕД

АЗИСКИ ПАЗАРИ: Индексите паднаа, се стравува од натамошните потези на ФЕД

ПРЕМИЕРОТ ОТКРИ КАКО ЌЕ СЕ ПРЕСМЕТУВА ДАНОКОТ НА СОЛИДАРНОСТ - еве што треба да знаат компаниите што имале високи профити

ПРЕМИЕРОТ ОТКРИ КАКО ЌЕ СЕ ПРЕСМЕТУВА ДАНОКОТ НА СОЛИДАРНОСТ - еве што треба да знаат компаниите што имале високи профити

БАНКИТЕ ДА ДАВААТ МНОГУ ПОВЕЌЕ ПОДАТОЦИ ОД ДОСЕГА, А И ДОБРО ДА ИМ ГИ ЗНАЕМЕ РИЗИЦИТЕ - Народна банка ги „стега“ правилата

БАНКИТЕ ДА ДАВААТ МНОГУ ПОВЕЌЕ ПОДАТОЦИ ОД ДОСЕГА, А И ДОБРО ДА ИМ ГИ ЗНАЕМЕ РИЗИЦИТЕ - Народна банка ги „стега“ правилата

ПЕТ ПРАШАЊА ЗА ЕВРОПСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА - утре повторно нови камати, пазарите стануваат се понетрпеливи

ПЕТ ПРАШАЊА ЗА ЕВРОПСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА - утре повторно нови камати, пазарите стануваат се понетрпеливи

Која е тајната формула на менаџерите на ТТК Банка? Добивката порасна 36 отсто

Која е тајната формула на менаџерите на ТТК Банка? Добивката порасна 36 отсто

ПОЛЕКА, НО СИГУРНО: КРЕДИТИТЕ СТАНУВААТ СЕ ПОСКАПИ - новите заеми опасно се доближуваат до пет отсто

ПОЛЕКА, НО СИГУРНО: КРЕДИТИТЕ СТАНУВААТ СЕ ПОСКАПИ - новите заеми опасно се доближуваат до пет отсто

ГОЛЕМИТЕ ИНВЕСТИТОРИ ПОВТОРНО ВЛОЖУВААТ ВО КРИПТОВАЛУТИ - биткоинот во јануари порасна за 40 отсто

ГОЛЕМИТЕ ИНВЕСТИТОРИ ПОВТОРНО ВЛОЖУВААТ ВО КРИПТОВАЛУТИ - биткоинот во јануари порасна за 40 отсто

Британец ќе донира 99 отсто од своето богатство за да ги мотивира децата да работат

Британец ќе донира 99 отсто од своето богатство за да ги мотивира децата да работат

За само три дена изгубил 70 милијарди долари: Како се лизна третиот најбогат човек во светот

За само три дена изгубил 70 милијарди долари: Како се лизна третиот најбогат човек во светот