25 Април, 2019
0.0349

НЕМАЛ ПОИМ КОЛКУ ВРЕДИ: Кој го украл прстенот вреден еден милион долари од семејството на Наполеон Бонапарта

Објавено во: Свет 15 Април, 2019

Париската полиција успеала  благодарение на среќна случајност да најде украден прстен, кој припаѓал на семејството на Наполеон Бонапарта, пренесоа светските медиуми.

Прстен од 1 милион долари бил украден во Париз на почетокот од април.

Прстенот е со 40-каратен дијамант, кој пред тоа се наоѓал врз круната на царицата Евгенија, сопругата на Наполеон III.


Младиот наследник на Наполеон III - Жан-Кристоф Наполеон, го  подарил прстенот  на својата свршеница грофицата Олимпија фон Арко-Цинеберг.

Прстенот бил украден од автомобилот, заедно со кредитни картички, бизнис картичка и компјутер, додека грофицата престојувала во хотел со пет ѕвездички во Париз, а притоа заборавила да го заклучи автомобилот.

Ниту една од камерите на хотелот не го доловила крадецот. Една од кредитните картички сепак е откриена кога ја користел крадецот за да ја плати сметката во јапонски ресторан и во хотелот. Така тој бил фатен од камерите, што им помогнало на полицијата да го фати.

Наводно, крадецот е 30-годишен државјанин на Eгипет, кој немал никаква претстава за вредноста на прстенот.

Можеби ќе ве интересира

Оставки во Шри Ланка по велигденските напади

Оставки во Шри Ланка по велигденските напади

(ВИДЕО) Телохранителите на Ким повторно шокираат: Нема да верувате што направија пред тој да излезе од возот

(ВИДЕО) Телохранителите на Ким повторно шокираат: Нема да верувате што направија пред тој да излезе од возот

(ВИДЕО) Историска посета: Ким Џонг Ун пречекан со леб и сол во Русија

(ВИДЕО) Историска посета: Ким Џонг Ун пречекан со леб и сол во Русија

(ВИДЕО+ФОТО) Дали ова се напаѓачите: ИСИС oбјави фотографии и видео од луѓе за кои тврди дека ги извеле нападите во Шри Ланка

(ВИДЕО+ФОТО) Дали ова се напаѓачите: ИСИС oбјави фотографии и видео од луѓе за кои тврди дека ги извеле нападите во Шри Ланка

Познат првиот кандидат кој ќе се обиде догодина да му ја земе Белата куќа на Трамп

Познат првиот кандидат кој ќе се обиде догодина да му ја земе Белата куќа на Трамп

Блиндиран воз ита кон Владивосток: Путин и Ким на значајна средба

Блиндиран воз ита кон Владивосток: Путин и Ким на значајна средба

Белорусија ќе ја остави Европа без бензин поради Русија

Белорусија ќе ја остави Европа без бензин поради Русија

Кој кому се одмаздува: Шри Ланка за Нов Зеланд

Кој кому се одмаздува: Шри Ланка за Нов Зеланд

(ВИДЕО) СТРАОТНА ГЛЕТКА ОД ФИЛИПИНИТЕ: Народот трча за да се спаси – објекти се нишаат како лулашки

(ВИДЕО) СТРАОТНА ГЛЕТКА ОД ФИЛИПИНИТЕ: Народот трча за да се спаси – објекти се нишаат како лулашки