19 Август, 2018
0.2994
    ALK 7956.45    -0.54%     GRNT 793.88    -1.36%     KMB 5168.81    -0.47%     MERM 2006    126.41%     MKSD 204    0%     MPT 44500.29    -1.11%     MTUR 4600    -1.08%     OHB 6500    -0.01%     OKTA 4215.18    -6.1%     PPIV 44500    -1.13%     RADE 1700    -0.12%     RMDEN17 96.02    -0.08%     RZEK 30    0%     RZTK 511    0%     RZUS 120    -2.94%     STB 1031.49    0.11%     STIL 131.22    -1.34%     TEL 277.4    -1.52%     TNB 14130    -0.46%     TTK 1146    -0.09%     UNI 2400    0.04%     VITA 8767    3%

КОЈ ЌЕ БИДЕ НОВИОТ ГУВЕРНЕР: Многу имиња, една фотеља!

Објавено во: Економија 19 Февруари, 2018

Се одбројува до избор на нов гувернер. Истекува мандатот на актуелниот, Димитар Богов кој ги ситни последните недели од седумгодишниот мандат. Во јавноста се шпекулираат повеќе имиња на можни кандидати, но според информации на “Фактор“,  не е исклучено дека во битката за гувернерската фотеља ќе биде и самиот Богов. Дел од експертите што ги консултираше “Фактор“ велат дека изборот на нов гувернер на тест ќе ја стави кохабитацијата меѓу претседателот Ѓорѓе Иванов и Владата, односно парламентарното мнозинство.

Ќе има ли договор меѓу претседателот и премиерот?

Се ближи изборот на нов гувернер. Како никогаш до сега, ова прашање е под “мраз“. Во бизнис-политичките кругови“ се коментираат и шпекулираат имињата на можните кандидати, но речиси сите констатираат дека целиот процес на нeкој начин е под превезот на тајност.

Според информации на “Фактор“ во игра се повеќе имиња за можни кандидати, меѓу кои е и актуeлниот Димитар Богов. Така, нашите извори, посочуваат три имиња од банкарскиот сектор, двајца на водечки позиции. Дел од овие луѓе кои даѓаат од банкарството веќе имаат сериозно искуство во креирање на монетраните политики. Еден од банкарите  важи  за влијателен во банкарските кругови, долги години предводник на банкарски групации. Се споменува и име на актуелен функционер, економист кој беше еден од најголмите критичари на економските политики на претходната власт. Наши извори велат дека не е исклучено да се номинира и “професорско име“, економист и добар познавач на состојбите.

Еден од поранешните гувернери Љубе Трпески за “Фактор“ вели дека претстојниот избор на гувернер ќе ја тестира “усогласеноста“ на релација претседател на држава – премиер.

“За изборот на нов гувернер ќе биде потребна голема усогласеност меѓу претседателот на државата, кој дава предлог за избор на  гувернер и премиерот на државата, чие мнозинство треба да го изгласа, односно подржи предлогот во Собранието. Нелогично би било да се предложи решение кое нема да биде поддржано, па оттука ќе биде впечатливо да се види исходот од изборот на нов гувернер. Според мене, процесот на избор се ближи и веќе треба да се знае кој ќе биде номиниран“ – вели екс гувернерот Трпески.

Според позитивната законската регулатива, претседателот на државата дава предлог за избор на гувернер, а пратениците во Собранието се изјаснуваат, односно гласаат по предлогот. Мандатот на гувернерот е седум години со право на реизбор за уште еден. Наши извори велат дека актулениот гувернер не е исклучено дека ќе влезе во игра за уште еден седумгодишен мандат. Од банкарските кругови потврдуваат дека имаат сигнали оти Богов може да биде предлог на претседателот Иванов. Во овој процес за избор на нов гувернер, упатените посочуваат на уште едно име, експониран функционер од ДУИ. Досега бил на значајни функции во извршната власт,  но и со искуство во креирање на монетарната политика.

“ДУИ на некој начин покажа дека ја сака гувернерската позиција,  теоретски е можно да се дојде до договор за вакво решение, но сепак сметам дека тоа нема да се случи, бидејќи партијата на Али Ахмети, во делбата на кадровскиот колач, веќе доби значајни позиции“ – коментира познавач на состојбите за “Фактор“.

Димитар Богов беше избран за гувернер во 2011 година. На позицијата дојде од вицегувернерското место, како најмлад гувернер во историјата на независна Македонија. Изборот на Богов во 2011 година предизвика внатревладин конфлифкт, бидејќи од ДУИ не го поддржа предлогот на претседателот Иванов  и побараа од него да го повлече. Сепак, и покрај отсуството на поддршка од ДУИ и од тогашната опозиција, СДСМ и ЛДП, Богов беше изгласан за гувернер на НБМ. Богов беше наследник на тогашниот гувернер Петар Гошев. Гувернерската фотеља, како што коментираат познавачите, е значајна и како престиж, но и како една од најдобро платените позиции во финансискиот сектор. 

Д.А.

Можеби ќе ве интересира

Бизнис-заедницата констатира дека влијанието на политиката е големо врз и онака кревката македонска економија

Бизнис-заедницата констатира дека влијанието на политиката е големо врз и онака кревката македонска економија

Дали доларот навистина пропаѓа?

Дали доларот навистина пропаѓа?

Нафтата за нив ќе биде моќно оружје за да се спротивстават на САД

Нафтата за нив ќе биде моќно оружје за да се спротивстават на САД

ЛИРАТА ВО ПАД: Како заканите на Трамп ја „зашеметија“ турската валута

ЛИРАТА ВО ПАД: Како заканите на Трамп ја „зашеметија“ турската валута

КИНА И ТУРЦИЈА НА ВРВОТ: Од каде во Македонија доаѓаат најмногу фалсификати?

КИНА И ТУРЦИЈА НА ВРВОТ: Од каде во Македонија доаѓаат најмногу фалсификати?

Колкав девизен прилив од туризам ќе има Македонија?

Колкав девизен прилив од туризам ќе има Македонија?

Барате работа? Вработуваат овие фирми ...

Барате работа? Вработуваат овие фирми ...

ТРАМП ПОВТОРНО СО „УДАР“ КОН ТУРЦИЈА НА ТВИТЕР: Лирата во пад

ТРАМП ПОВТОРНО СО „УДАР“ КОН ТУРЦИЈА НА ТВИТЕР: Лирата во пад

Како „Комунална хигиена“ врти милиони евра од наплата за одржување на чистотата во Скопје

Како „Комунална хигиена“ врти милиони евра од наплата за одржување на чистотата во Скопје