20 Ноември, 2019
0.0387

КОЈ ЌЕ ЈА НАСЛЕДИ: Петмина кандидати за наследник на Тереза Меј

Објавено во: Свет 25 Мај, 2019

Кандидатите за местото на британската премиер Тереза ​​Мај сега се пет. Меѓу нив и е министерот за здравство Мет Хенкок, кој соопштил за вклучување во трката за лидер на Конзервативната партија, пренесе Ројтерс.

Другите кандидати за функцијата партиски лидер на конзервативците се министерот за надворешни работи Џереми Хант, на меѓународен развој Рори Стјуард, поранешниот министер за труд и пензии Естер Меквеи и поранешниот министер за надворешни работи, Борис Џонсон. Бројот на кандидати се очекува да се зголеми.

Лондонскиот весник "Тајмс" минатата недела објави резултати од истражувањето, според кое Борис Џонсон има сериозна предност пред другите потенцијални кандидати. Според податоците 39% од членовите на Конзервативната партија би гласале за поранешниот министер за надворешни работи, кој беше и главна фигура во кампањата за Брегзит.

Тереза ​​Меј ќе се повлече како лидер на партијата, но ќе остане на функцијата премиер, додека ториевците изберат нејзин наследник.

Можеби ќе ве интересира

ТУРИСТИТЕ ИЗБРАА: Европски град е најбезбеден

ТУРИСТИТЕ ИЗБРАА: Европски град е најбезбеден

Шведска нема да го гони Асанж за силување

Шведска нема да го гони Асанж за силување

ПОСЛЕДИЦА НА НАСИЛНИТЕ ПРОТЕСТИ: Во повеќе боливиски градови нема храна и бензин

ПОСЛЕДИЦА НА НАСИЛНИТЕ ПРОТЕСТИ: Во повеќе боливиски градови нема храна и бензин

ЗАВРШИЈА НА СУД: Србинка и нејзиниот син заработиле скоро два милиони евра во Австрија

ЗАВРШИЈА НА СУД: Србинка и нејзиниот син заработиле скоро два милиони евра во Австрија

(ВИДЕО) ОВА РЕТКО СЕ СЛУЧУВА: Eмирoт од Кувајт го разреши својот син од власт

(ВИДЕО) ОВА РЕТКО СЕ СЛУЧУВА: Eмирoт од Кувајт го разреши својот син од власт

ЗИМЕ ВОЗАТ ПРЕКУ ЗАЛЕДЕНА РЕКА, НА ЛЕТО РАБОТИ ТРАЕКТ: Путин ќе им го реши проблемот

ЗИМЕ ВОЗАТ ПРЕКУ ЗАЛЕДЕНА РЕКА, НА ЛЕТО РАБОТИ ТРАЕКТ: Путин ќе им го реши проблемот

(ВИДЕО) Венеција може да здивне, но не и другите региони во Италија

(ВИДЕО) Венеција може да здивне, но не и другите региони во Италија

(ВИДЕО) ПАТНИЦИТЕ ВИДОА ДВЕ ИЗГРЕЈСОНЦА: Урнат рекордот за најдолг лет во историјата

(ВИДЕО) ПАТНИЦИТЕ ВИДОА ДВЕ ИЗГРЕЈСОНЦА: Урнат рекордот за најдолг лет во историјата

(ФОТО) Еве како изгледа денес Венеција

(ФОТО) Еве како изгледа денес Венеција