19 Февруари, 2020
0.0171

КОЈ ЌЕ ЈА НАСЛЕДИ: Петмина кандидати за наследник на Тереза Меј

Објавено во: Свет 25 Мај, 2019

Кандидатите за местото на британската премиер Тереза ​​Мај сега се пет. Меѓу нив и е министерот за здравство Мет Хенкок, кој соопштил за вклучување во трката за лидер на Конзервативната партија, пренесе Ројтерс.

Другите кандидати за функцијата партиски лидер на конзервативците се министерот за надворешни работи Џереми Хант, на меѓународен развој Рори Стјуард, поранешниот министер за труд и пензии Естер Меквеи и поранешниот министер за надворешни работи, Борис Џонсон. Бројот на кандидати се очекува да се зголеми.

Лондонскиот весник "Тајмс" минатата недела објави резултати од истражувањето, според кое Борис Џонсон има сериозна предност пред другите потенцијални кандидати. Според податоците 39% од членовите на Конзервативната партија би гласале за поранешниот министер за надворешни работи, кој беше и главна фигура во кампањата за Брегзит.

Тереза ​​Меј ќе се повлече како лидер на партијата, но ќе остане на функцијата премиер, додека ториевците изберат нејзин наследник.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ВОЗЕЊЕ ВО ЛАС ВЕГАС: Ова е руски автомобил кој сообраќа без возач

(ВИДЕО) ВОЗЕЊЕ ВО ЛАС ВЕГАС: Ова е руски автомобил кој сообраќа без возач

ПОЧНАА ВЧЕРА, ЗАВРШУВААТ ВО САБОТА: Кина гради нова фабрика за заштитни маски поради коронавирусот

ПОЧНАА ВЧЕРА, ЗАВРШУВААТ ВО САБОТА: Кина гради нова фабрика за заштитни маски поради коронавирусот

КОГО НАЈМНОГУ НАПАЃА КОРОНАВИРУСОТ - старите и болните најризични

КОГО НАЈМНОГУ НАПАЃА КОРОНАВИРУСОТ - старите и болните најризични

ПОЧИНА ГЛАВНИОТ ЛЕКАР НА БОЛНИЦАТА ВО ВУХАН: Го усмрти коронавирусот

ПОЧИНА ГЛАВНИОТ ЛЕКАР НА БОЛНИЦАТА ВО ВУХАН: Го усмрти коронавирусот

(ФОТО) ПОЖАР ПРОГОЛТА ЗГРАДA: Илјадници луѓе спасуваа жива глава

(ФОТО) ПОЖАР ПРОГОЛТА ЗГРАДA: Илјадници луѓе спасуваа жива глава

НОВ ВИРУС: Се појави кај доматите

НОВ ВИРУС: Се појави кај доматите

ШОКАНТНО видео од британските улици по бурата „Денис“

ШОКАНТНО видео од британските улици по бурата „Денис“

(ВИДЕО) БУРАТА ДЕНИС ОДНЕСЕ ЖРТВИ: Делови од Британија се под вода

(ВИДЕО) БУРАТА ДЕНИС ОДНЕСЕ ЖРТВИ: Делови од Британија се под вода

НОВ НАПАД: Ракети паднаа во база во Ирак

НОВ НАПАД: Ракети паднаа во база во Ирак