26 Март, 2019
0.0192

Кој ќе ја заштити Саудијката која избега од дома за да не ја убијат?

Објавено во: Свет 09 Јануари, 2019

Девојката од Саудиска Арабија која избега од својата фамилија и одби да го напушти хотелот во Бангкок е прогласена за легитимен бегалец од страна на Обединетите нации, изјавја од австралиската влада.

Рахаф Мохамед ал-Кунун (18) одбила да се качи на летот од Бангкок до Кувајт и се барикадирала во хотелска соба на аеродромот.

Девојката изјави дека се откажала од исламот, што смртно се казнува во Саудиска Арабија.

УНХЦР го испрати незјиниот предмет на разгледување во Австралија.

Осумнаесетгодишна девојка која побегна од својата фамилија вчера ја повтори својата желба за азил во Канада, САД, Австралија или Велика Британија.

Таа го навлече вниманието на корисниците на социјалните медиуми откако почна со лајв-твитинг на секој момент од ситуацијата во која таа се наоѓа. Нејзиниот нов твитер профил доби 50 000 корисници во рок од еден и пол ден.

Можеби ќе ве интересира

НЕМА ВЕЌЕ ЛЕТНО И ЗИМСКО СМЕТАЊЕ НА ВРЕМЕТО: Европскиот парламент со конечна одлука која гласи вака!

НЕМА ВЕЌЕ ЛЕТНО И ЗИМСКО СМЕТАЊЕ НА ВРЕМЕТО: Европскиот парламент со конечна одлука која гласи вака!

(ВИДЕО) НИКОЈ НЕ МОЖЕ ДА ГО ОБЈАСНИ ОВА ЧУДО: Бил мртов 21 минута, сестрите занемеле кога го виделе жив

(ВИДЕО) НИКОЈ НЕ МОЖЕ ДА ГО ОБЈАСНИ ОВА ЧУДО: Бил мртов 21 минута, сестрите занемеле кога го виделе жив

ШОКОВИ ОД БРИТАНИЈА: Парламентот ја презеде контролата над Брегзит-на маса сите опции па дури и откажување!

ШОКОВИ ОД БРИТАНИЈА: Парламентот ја презеде контролата над Брегзит-на маса сите опции па дури и откажување!

Турција со мал потег ќе привлече илјадници туристи од Русија

Турција со мал потег ќе привлече илјадници туристи од Русија

МЕГА ЗДЕЛКА: Кина од Европски произведувач купува 300 авиони

МЕГА ЗДЕЛКА: Кина од Европски произведувач купува 300 авиони

(ВИДЕО) Трамп наместо бомбардирање поинаку ќе го решел проблемот

(ВИДЕО) Трамп наместо бомбардирање поинаку ќе го решел проблемот

Венецуела повторно е во мрак

Венецуела повторно е во мрак

ИДЕАЛНИ ЗА ЖИВОТ: Ова се најмирните градови, стрес нема

ИДЕАЛНИ ЗА ЖИВОТ: Ова се најмирните градови, стрес нема

(ВИДЕО) Добредојдовте во пеколот на Земјата: Можеш да влезеш, но има шанси никогаш да не излезеш жив од овој град

(ВИДЕО) Добредојдовте во пеколот на Земјата: Можеш да влезеш, но има шанси никогаш да не излезеш жив од овој град