21 Јануари, 2019
0.3217
    ALK 8300.96    -1.19%     GRNT 825    -1.05%     KJUBI 1543    -2.96%     KMB 5320    -0.58%     MPT 50000    -0.09%     MTUR 5050    -0.98%     OHB 6599.5    -0.01%     OKTA 4500    0%     RZLV 73    2.82%     STB 1244.42    -1.55%     STIL 118    -7.09%     TEL 302    0%     TNB 14989.86    -0.01%     UNI 2145    2.97%

Кој ќе ја заштити Саудијката која избега од дома за да не ја убијат?

Објавено во: Свет 09 Јануари, 2019

Девојката од Саудиска Арабија која избега од својата фамилија и одби да го напушти хотелот во Бангкок е прогласена за легитимен бегалец од страна на Обединетите нации, изјавја од австралиската влада.

Рахаф Мохамед ал-Кунун (18) одбила да се качи на летот од Бангкок до Кувајт и се барикадирала во хотелска соба на аеродромот.

Девојката изјави дека се откажала од исламот, што смртно се казнува во Саудиска Арабија.

УНХЦР го испрати незјиниот предмет на разгледување во Австралија.

Осумнаесетгодишна девојка која побегна од својата фамилија вчера ја повтори својата желба за азил во Канада, САД, Австралија или Велика Британија.

Таа го навлече вниманието на корисниците на социјалните медиуми откако почна со лајв-твитинг на секој момент од ситуацијата во која таа се наоѓа. Нејзиниот нов твитер профил доби 50 000 корисници во рок од еден и пол ден.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Милијардер нурна во најдлабоката дупка на светот во морско дно и се шокирал од она што го затекнал

(ВИДЕО) Милијардер нурна во најдлабоката дупка на светот во морско дно и се шокирал од она што го затекнал

(ВИДЕО) Норвешка гради мега автопат: Чини 50 милијарди долари, ама ќе сфатите зошто толку многу!

(ВИДЕО) Норвешка гради мега автопат: Чини 50 милијарди долари, ама ќе сфатите зошто толку многу!

„Законот за робови“ ги вади Унгарците на улица

„Законот за робови“ ги вади Унгарците на улица

Никој не го виде. Останува нејасно дали Путин денеска се капеше во мраз-вода

Никој не го виде. Останува нејасно дали Путин денеска се капеше во мраз-вода

Кина станува телекомуникациски лидер-постепено воведува 5G мрежа

Кина станува телекомуникациски лидер-постепено воведува 5G мрежа

(ВИДЕО) ПЕКОЛЕН НАФТОВОД ВО МЕКСИКО: Над 20 мртви и 70 повредени во експлозија предизвикана од крадци

(ВИДЕО) ПЕКОЛЕН НАФТОВОД ВО МЕКСИКО: Над 20 мртви и 70 повредени во експлозија предизвикана од крадци

(ФОТО) МИСТЕРИОЗНАТА РУСОКОСА НА ПУТИН: Единствената жена која го следи на сите патувања а за неа не се знае ништо

(ФОТО) МИСТЕРИОЗНАТА РУСОКОСА НА ПУТИН: Единствената жена која го следи на сите патувања а за неа не се знае ништо

Два астрономски феномени викендов на небото

Два астрономски феномени викендов на небото

Маж се самозапали на плоштад, минувачите го изгаснаа

Маж се самозапали на плоштад, минувачите го изгаснаа