25 Јуни, 2022
0.0361

КОЈ КОГО ЧЕКАШЕ: СЕ ОГЛАСИЈА И МИЛАНОВИЌ И МАРИН - хрватскиот претседател вели дека доцнела гостинката, неа не и значат две минути

Објавено во: Балкан 22 Јуни, 2022

Добивај вести на Viber

Се огласија и од Кабинетот на хрватскиот претседател Зоран Милановиќ, но и самата финска премиерка Сана Марин, за инцидентот во кој таа го чека шефот на хрватската држава.

Од кабинетот на Миласновиќ се огласија со соопштение во кое се вели дека дел од медиумите објавиле неточни и злонамерни информации дека хрватскиот претседател доцнел на средба со премиерката на Финска Сана Марин и дека поради тоа морала да го чека. Од кабинетот на претседателот тврдат дека се било според протоколот. Освен, велат, тоа што финската премиерка доцнела.

„Дел од медиумите, без никакво оправдување и проверка, објавуваат неточни и злонамерни информации дека претседателот на Република Зоран Милановиќ доцнел на средбата со премиерката на Финска Сана Марин, или дека морала да го чека претседателот на Република.

Посетата на финскиот премиер на Кабинетот на претседателот беше извршена во целост, со сите детали - од добредојде до заедничко фотографирање - според јасен, долгогодишен државен протокол кој отсекогаш се применувал при вакви посети. Во тоа се убедени сите претставници на медиумите кои со години следат вакви средби“, се вели во соопштението.

Велат дека финскиот премиер доцнел

Од кабинетот на Милановиќ велат дека единствено отстапување од протоколот денеска било доцнењето на финската премиерка.

„Единствените отстапувања од протоколот денеска беа: прво, доцнењето на премиерката на Финска, која пристигна во кабинетот на претседателот на Републиката речиси половина час подоцна од договореното (што е редок случај, но се случува); и се случи гостинот (во случајов финската премиерка) да не го чека претседателот на Републиката на пропишаната позиција, пред знамињата, како што тоа го правеа сите претходни гости во Кабинетот на претседателот на Републиката.

И покрај нејзиното доцнење и отстапување од протоколот, официјалниот пречек и претставување на делегациите, како и средбата, беа направени апсолутно според вообичаената практика. Да се ​​тврди спротивното, особено кога тоа го прават поединци кои денеска не беа во Кабинетот на претседателот на Републиката, само покажува застрашувачка незаинтересираност за фактите и подготвеност по секоја цена да ги омаловажуваат институциите на својата земја“, се заклучува. во соопштението.

За овој настан само кусо одговори и финската премиерка. 

„Сакам да се фокусирам на битните прашања, две минути од мојот живот не се многу време“, рече таа, што сепак значи потврда дека го чекала хрватскиот претседател.

Премиерката на ФИНСКА Сана Марин беше во официјална посета на Хрватска во рамки на нејзината турнеја низ Западен Балкан, а во Пантовчак беше примена од претседателот Зоран Милановиќ. 

Репортерот на RTL, Иван Скорин, на Твитер објави видео од финската премиерка, која мораше да почека неколку минути за да се појави Милановиќ.

За тоа време, таа прво стоеше сама, а потоа прошета низ приемната сала гледајќи ги уметничките дела со скрстени раце над грбот. Кога слушнала дека се отвора вратата низ која треба да помине Милановиќ, се вратила кај неа, но хрватскиот претседате се уште не се појавил. Таа чекаше неколку моменти, а потоа тој пристигна, насмеан и подадејќи ја раката.

Фото: Кабинет на Милановиќ

Можеби ќе ве интересира

ЕВЕ ШТО МУ ТЕКНА НА СОПСТВЕНИК НА ЛОКАЛ ВО ПРИШТИНА - Забранет влез за граѓани од ЕУ без косовски визи

ЕВЕ ШТО МУ ТЕКНА НА СОПСТВЕНИК НА ЛОКАЛ ВО ПРИШТИНА - Забранет влез за граѓани од ЕУ без косовски визи

НЕ, ОВОЈ ЦЕНОВНИК НЕ Е СНИМЕН ВО ЊУЈОРК, ЛОНДОН ИЛИ ДУБАИ - туку во една соседна држава, еве на која плажа

НЕ, ОВОЈ ЦЕНОВНИК НЕ Е СНИМЕН ВО ЊУЈОРК, ЛОНДОН ИЛИ ДУБАИ - туку во една соседна држава, еве на која плажа

ОВА СЕ ЧЕТИРИТЕ НАЈОПАСНИ ПЛАЖИ ВО ГРЦИЈА - туристите ги сакаат, ама внимавајте, Горан едвај останал жив

ОВА СЕ ЧЕТИРИТЕ НАЈОПАСНИ ПЛАЖИ ВО ГРЦИЈА - туристите ги сакаат, ама внимавајте, Горан едвај останал жив

(ВИДЕО) ВЕТЕРОТ КОРНЕШЕ ДРВА, ПОПЛАВЕНИ МОСТОВИ - силно невреме ја погоди Војводина

(ВИДЕО) ВЕТЕРОТ КОРНЕШЕ ДРВА, ПОПЛАВЕНИ МОСТОВИ - силно невреме ја погоди Војводина

КОРОНАТА ПАК ТРОПА НА ВРАТА - во Хрватска денеска над 1.000 заразени

КОРОНАТА ПАК ТРОПА НА ВРАТА - во Хрватска денеска над 1.000 заразени

ПРИЈАТЕЛ НА МАТЕЈ ПЕРИШ СИ ЈА ОТВОРИ ДУШАТА - знаев дека таа кобна ноќ тој „зеде нешто“, изгледа дека тоа го чинеше живот

ПРИЈАТЕЛ НА МАТЕЈ ПЕРИШ СИ ЈА ОТВОРИ ДУШАТА - знаев дека таа кобна ноќ тој „зеде нешто“, изгледа дека тоа го чинеше живот

НАШИТЕ БРАЌА И ПРИЈАТЕЛИ ИМАА ГОЛЕМИ ОЧЕКУВАЊА, А ТИЕ НЕ СЕ ИСПОЛНИЈА - Вучиќ со критика до Европа: Со години велеа дека не им треба нов Кипар, а сега примаат тројца Кипрани

НАШИТЕ БРАЌА И ПРИЈАТЕЛИ ИМАА ГОЛЕМИ ОЧЕКУВАЊА, А ТИЕ НЕ СЕ ИСПОЛНИЈА - Вучиќ со критика до Европа: Со години велеа дека не им треба нов Кипар, а сега примаат тројца Кипрани

ЕДИ РАМА ПОВТОРНО ОСТАР КОН ЕВРОПА - со кандидатскиот статус на Украина и давате само една антидепресивна таблета

ЕДИ РАМА ПОВТОРНО ОСТАР КОН ЕВРОПА - со кандидатскиот статус на Украина и давате само една антидепресивна таблета

ГОЛЕМА АКЦИЈА НА СРПСКИТЕ БЕЗБЕДНОСНИ СЛУЖБИ, СЕ АПСАТ И ВИСОКОРАНГИРАНИ ПРИПАДНИЦИ НА ВОЈСКАТА - преку јавна набавки „лапнале“ милиони

ГОЛЕМА АКЦИЈА НА СРПСКИТЕ БЕЗБЕДНОСНИ СЛУЖБИ, СЕ АПСАТ И ВИСОКОРАНГИРАНИ ПРИПАДНИЦИ НА ВОЈСКАТА - преку јавна набавки „лапнале“ милиони